DUVARLARIN RESSAMI TURBO PARİS’TE TÜRKİYE ADINA GRAFFİTİ ÇİZDİ

3,215
27 Ocak 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’de street art – graffiti sanatlarının öncüsü olarak tanınan TURBO – S2K, davet edildiği Fransa’nın başkenti Paris’te dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen duvar boyayan Graffiti sanatçıları arasında Paris’te Türkiye’yi temsil etti. 2014 yılı Ağustos ayında İstanbul Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen DUVARLARIN DİLİ uluslarası street art – graffiti sergisinin proje mimarı ve küratörü Roxane Ayral’ın Paris’te street art – graffiti sanatçılarını destekleyen LE MUR derneği ile yaptığı girişim sonucunda 23-24 Ocak günleri Le Mur’un sürekli duvarına bir eserini çizen TURBO’nun bu çabası T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Türk Graffiti Sanatçısı Turbo’nun onuruna düzenlenen resepsiyonuna ev sahipliği yapan Paris Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytun, Türk Graffiti sanatçısı Turbo’nun Paris’te bulunma nedeniyle ilgili bir yaptığı konuşmanın ardından, sanatçıyı Paris’e davet eden Le Mur Derneği temsilcisi , Derneğin kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. TURBO’nun Paris’te yaptığı duvar boyama çalışmasıyla ilgili olarak Turbo’nun Paris’e gelişini organize eden küratör Roxane Ayral’ın babası Gazeteci yazar Cüneyt Ayral, sanatçının Türkiye’deki çalışmaları ve Graffiti sanatı üzerine davetlileri bilgilendirme konuşması yaptı. Türk Graffiti Sanatçısı Tunç Dindaş veya namı değer Turbo, Paris ziyareti sırasında 26 Ocak günü 102 Champs Elysee adresindeki Türk Kültür ve Turizm ofisinde onuruna düzenlenen bu davet sırasında TURBO konukların önünde bir eserini çizdi.

Sanatçı bu davatte yaptığı eserini Türk Kültür ve Turizm bürosuna armağan ettiğini açıkladı. TURBO, davet sırasında konuklara karta basılmış eserlerini imzaladı. Fransa’ya ilk kez davet üzerine geldiğini söyleyen street art – graffiti sanatçısı TURBO, “ilk olmak zor iştir, çünkü en iyisini orada bırakmak zorundasınız, bunun sorumluluğunu biliyorum Paris’te her iki haftada bir silinmekte olan bir duvarda iki hafta kalacak Graffiti yapmak beni gerçekten heyecanlandırdı. Ancak bilindiği gibi, duvar bittikten sonra fotografları çekiliyor ve belli aralıklarla Le Mur derneği bunları kitaplaştırıyor. Bu çabamın ve çalışmalarımın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmiş olması, devletin biz sokakların çocuklarına sahip çıkması çok heyecan verici bir şey” dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 16 = 18