ENGELLİ TÜRK SPORCULAR PARİS’TE DAVUL-ZURNA İLE KARŞILANDI

459
14 Temmuz 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Engelli Türk Sporcular Paris Paralimpik Oyunlarında Türkiye’yi Temsil ediyorlar. Türkiye Bedensel Engelliler Milli Takımı, Paris Atletizm Paralimpik Oyunlarına Katılmak üzere geldiklerin Başkent Paris’te Türk vatandaşlarımız tarafından Davul-Zurna ve Güllerle karşılandılar.

Fransa’nın başkenti Paris’te 2024 yılında düzenlenecek olan Olympiyat oyunlarına, Atletizmde Paris Paralimpik Oyunlarında aldıkları derecelerden dolayı katılma hakkı elde ettiler. Paris 2023 Para Atletizm Dünya Şampiyonasında Hamide Doğangün Kadınlar 800m T53 kategorisinde 3. olarak bronz madalyanın sahibi olan Hamide Doğangün ” Öncelilkle burda olduğum için çok mutluyum, dördüncü dünya şampiyonasına katıldım, yine Olympiyat kotasını aldım. Dünya üçüncüsü oldum çok mutluyum, Türkiye’yi burda temsil etmekten çok mutlu olduğunu ” söyledi.

Para Atletizm Dünya Şampiyonasında Erkekler Cirit Atma F57 Kategorisinde ülkemizi temsil eden milli sporcumuz Muhammet Khalvandi Altın Madalyanın ve 2024 Paris Paralimpik Oyunları kotasının sahibi oldu. ” Ben Paris’teki Para Atletizm Dünya Şampiyonasında Erkekler Cirit Atma F57 Kategorisinde ülkemizi temsil etmekten çok mutluyum. İnşallah tekrar Paris’te gelecek yıl yapılacak olan Paris Olympiyatlarında tekrar derece alırız inşallah diyorum. Bunun içinde takım olarak da iyi entreman yapmak ve iyi çalışmamız gerekiyor ” dedi.

Türkiye Bedensel Engelliler Milli Takımı çalıştırıcılarından Zübeyde Yıldız ” Paris’teki bu yarışmanın süreci çok ağır bir süreç idi. Çünkü hedef çok büyüktü, biz buraya gelip Paris’te dünya rekorunu kırmak için çalıştık. Dünya rekorunu kıramadık ama, dünya şampiyonu olup birinci sırada Paris 2024 Olympiyatlarına katılmayı hak ettiklerini ” ifade etti. Ekibin diğer çalıştırıcılarından Abdullah Sarı ” Paris’te gelecek yıl yapılacak Olympiyatlar öncesinde bu organizasyon Olympiyatlara kota veriyor, burda şampiyon olan sporcularımız var, Altın ve Bronz alanlar ve yarışmalar devam ediyor derece alan sporcularımızla Paris 2024 Olympiyatlarına katılacaklarını ” söyledi.

Paris Atletizm Paralimpik Oyunlarına Katılmak üzere Paris’e gelen Engelli Türk Sporcular için akşam yemeği organizasyonu düzenleyen ” Mobilia Home ” mağazası sahipleri ve organizasyonda yer alan vatandaşlarımızdan Ramazan Işık, organizasyonla ilgili kısaca şonları söyledi. ” Öncelikle şunu söylemek isterim, Sporcularımız pırıl pırıl insanlar, ilk tanıştığımızda hemen Figen hanım, Engelliler Atletizm Milli Takımımız burda dedi ve hemen onları Paris’teki iş verenlerimizle birlikte yemeğe davet edelim dedik ve üç gün içerisinde bu akşamı organize ettik, Restaron sahibi İrfan bey ve ekibi ve otobüs firması ile Mobilia Home mağazaları sahiplerinin katkılarından dolayı teşekükr ederiz. “dedi.

Türkiye Engelliler Atletizm Milli Takımımı ekibiyle daha evvel ki bir yarışmada tanışma imkanı bulan Menejer Figen Eşiyok”un gayretli girişimleriyle gerçekleşen akşam yemeği organizasyonu Paris’te engelli sporcularımız için düzenlenen akşam yemeği bir nevi morel yemeği oldu. Sporcular akşam yemeğine gelişlerinde davul-zurna ve Figen hanımın kendi elleriyle verdiği kırmızı güllerle karşıladı sporculayan Figen Eşiyok, ” Sporcularımızı burda ağırlamaktan son derece mutluyuz, kendileriyle daha evvel bir organizasyon vesiyesiyle tanışmıştık ve burda bazı iş veren dostlarımızın katkılarıyla burda bir araya geldik, başarılarıyla bizleri mutlu ettiler biz de onların mutlu olmalarını istedik “şeklinde konuştu

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 1 =