FRANSA’DA 47 MİLYON SEÇMEN CUMHURBAŞKANINI SEÇMEK İÇİN SANDIK BAŞINDA

1,411
23 Nisan 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransız halkı 5 yıllığına yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başında. Fransız seçmenler bugün inici tur seçime katılacak iki adayı belirlemek için sandık başına gidiyor. Fransa’da beşinci Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana 11’inci cumhurbaşkanını seçecek. Fransa genlinde ve sömürgesi olan deniz aşırı topraklarda yaşayan 47 milyon seçmen 08.00 ile 19.00 saatleri arasında oyunu kullanacak. Bu süre bazı büyük kentlerde yaşayanlar akşam saat 20.00’ye kadar oy kullanabilecek.
Toplam 11 adayın katıldığı bu ilk tur seçimlerde 66 bin 546 seçim merkezine sandıklar konuldu. Yasa gereği dileyen seçmen vekalet verip oyunu bir başka tanıdığı kişi kullanabilecek. Ülke genelinde sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı ilk tur seçiminde sandık başına gidecek vatandaşların güvenliğini sağlamak üzere, polis, jandarma ve askerden oluşan 57 bin kişilik güvenlik ekibi koruyacak.
Fransa’da yaşayan ve çifte vatandaşlık hakkını elde eden vatandaşlarımız da, sandık başına gidip oylarını kullandılar. Sabahin ilk saatlerinde cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimde oyunu yaşadığı Toulon kentinde kullanan vatandaşlarımızdan Annabelle Sabak, “ vatandaşlık görevini ifa ettiğini söyledi ve vatandaşlarımızın oylarını kullanmaları gerektiğini savundu. Bayan Sabak, bu hak bize verildiğini göre biz de görevimizi yerine getirmemiz gerekiyor “dedi. Seçim sonuçlarının son sandıkların kapanacağı saat 20.00’den itibaren verilmeye başlayacak. Seçime katılan 4 aday arasındaki oy farkının az olması nedeniyle sonuçların geç saatlere kadar sarkacağı tahmin ediliyor. Tahminleer göre 11 aday içerisinde aşırı sağın adayı Marine Le Pen ile merkez-liberal aday Emmanuel Macron’un ikinci tura kalabileceğini ağır basıyor.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

9 + 1 =