FRANAS’DA POLİSİN VURDUĞU GENÇ SÜRÜCÜ SONRASI OLAYLAR SÜRÜYOR

328
30 Haziran 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da 27 Haziran 2023 Salı günü polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Nael M. isimli 17 yaşındaki genç sürücünün anısına tarafından istenilen sessiz gösteri yürüyüş sonrası göstericiler araçları ateşe verdi, polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Polis bazı göstericileri gözaltına aldığı görüldü. Meydana gelen olaylar dolayı Clamart banliyösünde 3 Temmuz’a kadar tedbir olarak gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Nael M. isimli 17 yaşındaki genç, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başta başkent Paris banliyöleri olmak üzere ülkenin belli başlı büyük kentlerine sıçrayan olaylar her geçen saat büyüyor. Polis karşıtları üç gündür sokaklarda eylemlerini sürdürüyor.Ölen genç sürücünün anısına Nanterre kentinde düzenlenen 10 bine yakın göstericinin katıldığı polis karşıtları “polis her yerde, Adalet nerde ? Katil polis Sloganlar attı, gösterinin düzenlendiği güzergah üzerinde bulunan arabalar ile bazı iş yerlerini ateşe verdiler.

Polis karşıtı göstericiler, Valilik binası yakınlarında polise havai fişek ve taş ve benzeri cisimler attı, polis ve jandarma göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Şiddet olayları Jandarmaya ait bir helikopter ile havadan kentinin üzerinde olayları gözetliyor. 
Ehliyetsiz genç sürücünün ölümünden sonra banliyölerde meydana şiddet olaylarında toplu taşıma araçlarına zarar verilmesi üzerine Paris ve banliyölerine yapılan ulaşım seferleri bazı bölgelerde yerel saat ile 21.00’den itibaren tüm otobüs, banliyö trenleri ve tramvay seferleri iptal edildi.

Nanterre banliyösüne komşu durumunda bulunan Clamart banliyösü 3 Temmuz’a kadar 21.00 ile 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı konulduğu açıklandı. Sessiz yürüyüş sonrası göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Güvenlik güçleri ve göstericiler arasında çıkan olaylarda 150 kişi gözaltına alındı.

Genç sürücü Nael’in polis tarafından vurulduğu Nanterre banliyösünde arabaları yakıp bazı iş yerlerini kundakladıkları gibi yağma da yaptıkları görüldü. Gözlükçü mağazasına giren göstericilerin mağazadaki rafları boşalttıkları sosyal medya üzerinde görüldü. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ülkede başlayan olaylara müdahale etmek için 5 bini Paris’te olmak üzere 40 bin polis ve jandarmanın görevlendirdiğini açıkladı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

3 + 6 =