FRANAS’DAKİ ALEVİLER : 2. FESTİVALEVİ ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

1,174
20 Haziran 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Bu yıl İkincisi düzenlenen Fransa Alevi bu yıl  ” Barış Demokrasi ve Özgürlük Aşkına ” Düzenlendi. Pazar günü Paris’in Banliyösü Sarcelles’deki Nelson Mandela park alanında organize edilen ” Festiv Alevi ” Fransa’nın çeşitli kentlerinde yaşayan Can’ları bu şenlik de buluşturdu. Festival için Avrupa ve Türkiye’den Alevi kurumu temsilcisinin de hazır bulunduğu « Barış Demokrasi ve Özgürlük Aşkına « düzenlenen Festiv Alevi Şenliğine 2 bin civarında insan katıldı.

Pazar günü öğlen saatlerinde başlayan etkinlik akşam saatlerine kadar devam etti. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve bir gün süren 2’nci Alevi festival kapsamında çeşitli kültürel etkinlikler ile Türkiye’den gelen sanatçılar konser verdiler. Fransa’da faaliyette bulunan Alevi kurumları ile Avrupa ve Türkiye’den katılan konuk Alevi kurum temsilcileri sahnede katılımcıları selamladılar.     Avrupa Alevi Konfedarasyonu ile ve Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu temsilcileri ile Bölge Milletvekili François Pupponi, Sarcelles Belediye Başkanı Patrick Haddad ve Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy,sırasıyla günün önemini anlatan Kısa birer konuşma yaptılar.

Konuşmacılara Festiv Alevi organizasyonunca birer teşekkür plaketi verildi. Avrupa ve Türkiye’den gelen Alevi kurumları temsilcileri de festival de birer konuşma yaparak, Alevi toplumunun Türkiye’de maruz kaldıkları baskılara değindiler. Alevi toplumunun daha fazla örgütlenmesine işaret eden konuşmacılar, örgütlü oldukları düzeyde baskılara ve sorunların çözümüne cevap olabileceklerini ifade ettiler. Havanın sıcak olmasına rağmen katılımcılar festival alanında kalıp programı takip ederken, kurulan çadırlar ve yemek standlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Kimi katılımcılar ise yanlarında getirdikleri kilim ve benzeri çimlerin üzerine serip piknik havası oluşturdular.

Ayrıca Festivale sponsor olan işletmelere ayrılan çadırlarda, işletmeciler firmalarını tanıtma fırsatı buldular. Cemevi bünyesinde çalışmalarını sürdüren semah ekipleri de sahne alıp Semah dönüp performanslarını sergilediler. Festivalin müzikli programında ise Cangül Kanat, Şirlem Ketan, Zeynel Aba,Okan Pehlivan, Dertli Divan, Ender Balkır ve Grup Piya sahne aldı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

3 + 2 =