FRANSA BÜYÜKLEÇİ AHMET ÜZÜMCÜ’YE ONUR NİŞANI VERDİ

1,751
15 Aralık 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü’ye Legion d’Honneur (Onur Nişanı) verdi. Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen törende Üzümcü’ye ödülü, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius taktı. Törende konuşan Fabius, Fransa’nın kariyerinde dikkat çeken başarılara imza atan diplomatları bu ödüle layık bulduklarını ifade etti. Bakan Fabius, Ahmet Üzümcü’nün de dünya barışı için çalışan ve dikkat çeken bir kariyeri olduğunu söledi. Büyükelçi Üzümcü’nün Fransa dostu bir diplomat olduğuna vurgu yapan Fabius, Ahmet Üzümcü’ye bu nişanı vermekten büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, barış ve güvenlik için kimyasal silahlanmanın engellenmesi ve önüne geçilmesi noktasında büyük gayret gösteren Üzümcü’ye ödülü layık gördüklerini söyledi. Büyükelçi Ahmet Üzümcü’nün Genel müdürlüğü görevini yürüttüğü Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) dünya güvenliği ve barışına büyük hizmette bulunduğunu söyledi. Ayrıca OPCW’nin de Suriye’de Esad rejimine ait kimyasal silahların imha edilmesinde yürüttüğü faaliyetleri nedeniyle Nobel Barış ödülüne de layık görülmüş olduğunu söyledi.

Fransa tarafından Onur Nişanı’yla taltif edilen OPCW Genel Müdürü Ahmet Üzümcü, aldığı nişanla ilgili olarak Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunlara söyledi: Büyükelçi Üzümcü, “Gerek şahsım gerekse de ülkem için önemli bir ödüllendirme olduğunu düşünüyorum. Diplomasi kariyerimdeki geçmişi ve son dönemde Genel Müdürlük görevini yürüttüğüm Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün başarıları çerçevesinde gerek son dönemde genel müdür olarak başında bulunduğum kimyasal silahların yasaklanması örgütünün başarıları çerçevesinde bu onura layık görüldüğüm anlaşılıyor.

Gerçekten gerek şahsım için gerek ülkem için önemli bir ödüllendirme olduğunu düşünüyorum. Bundan son derece memnuniyet duyuyorum, Konuşmamda da belirttiğim üzere bu ödülendirme beni daha da cesaretlendiriyor. Önümüzdeki dönemde gerek Suriye ile ilgili olarak gerek diğer konular ve örgütün meşgul oludğu diğer konularda önemli misyonlarımız var bu misyonları da başarıyla gerçekleştireceğimizi umuyorum. Dedi. Fransa tarafından Onur Nişanı’na layık görülmesinin de kendisi için büyük bir sürpriz olduğunu, yaklaşık altı ay evvel Bir Fransız diplomat bu ödülden haberdar etmişti, Büyükelçi Üzümcü, ödülü elde etmesinde eşinin ve birlikte görev yaptığı mesai arkadaşları Türk diplomatların büyük katkıları olduğunu ifade etti. Fransa Dışişleri bakanlığında düzenlenen törende Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Türkiye’nin OECD nezdinde daimi temsilcisi Büyükelçi Mithat Rende ile UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi İnci Botsalı hazır bulundu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 45 = 52