FRANSA CHP BİRLİĞİ KADIN KOLLARI 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI.

1,451
10 Mart 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Cumhuriyet Halk Partisi Fransa Birliği Kadın Kolları üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Paris’teki birlik lokalinde kutladılar. Paris lokalinde gerçekleştirilen programa katılım yoğun olurken, Kadına Her Türlü Şiddetin ve Kadın Cinayetlerinin son bulması istendi. Programa 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı ve akabinde CHP Fransa Birliği Kadın Kolları Başkanı Sultan Çalışkan, katılanlara hoşgeldiniz dedi ve Kadın üzerine bir şiir okudu.

Gündemle ilgili olarak konuşan Gönül Karabay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesi hakkında bilgi verdi ; Pek çok ülkede kutlanacak bugün için ortak amaç ve ilkeler ortaya konmuş olsa da kesin bir tarih belirlenmemişti. Her yıl İlkbahar aylarında farklı tarihlerde kutlanan kadınlar gününün 8 Mart’ta kutlanması kararı ise 1921 ‘de Moskova ‘da yapılan 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında alındı. Bu kararla 8 Mart 18578 de yaşamını yitiren 129 Kadın işçinin ve 8 Mart 1917’de Şubat devriminin fitilini ateşleyen grevleri başlatan ‘EKMEK VE BARIŞ’ sloganıyla sokaklara dökülen petrogradlı dokuma işçisi kadınların anısına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandığını.’ söyledi.

Konuşmasını sürdüren Karabay, ‘Bugün farklı ülkelerden farklı dillerden, dinlerden ve kültürlerden olan biz dünya kadınlar farklılıklarımıza bakmaksızın hepimizin çok iyi bildiği şiddete, sömürüye, tacize ve ayrımcılığa karşı birlik oluyoruz. 8 Mart’ın kazanılmasının arkasındaki direniş tarihini aklımızdan çıkarmadan kadınların kazanımlarını gündeme getiriyor, kadına yönelik ayrımcı düşünceye her zaman karşıyız ve karşı olacağız. bugün meydanlarda olan, mitingler yapan, paneller düzenleyen, seminerler yapan yürüyüşlerle seslerini duyurmaya çalışan tüm kadınların ortaya koymuş olduğu emeğin önünde saygıyla eğiliyoruz ‘ dedi.

Gönül Karabay, ‘ Bugünlerde acıyla yoğrulan, sabırla bilenen Şehit analarımızın ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyoruz’ şeklinde konuşmalarının yanı sıra, günün önemine atfen Şiirler okudu. Ayrıca katılımcılardan da Şiir okuyanlar oldu. Konuşmaların ve Şiir okumalarının ardından, Fransa Birliği Yönetiminden Yusuf Coşkun’un hazırlayıp pişirdiği leziz yemekler ikram edildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

79 + = 85