FRANSA CHP BİRLİĞİ’NDEN CUMHURİYET GAZETESİ ÇALIŞANLARINA DESTEK

1,530
5 Kasım 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Avrupa’nın belli başlı ülkelerinde birkaç yıldan bu yana kurulmaya başlayan ve aynı şekilde bir kaç yıl evvel Paris’te kurulan Fransa CHP Birliği Teşkilatı, Türkiye’de Cumhuriyet gazetesi yazar ve çalışanlarına yönelik baskı ve tutuklamaları “ Özgür Basın Susturulamaz “ adı altında Başkent Paris’in Bastille Meydanında, Cumhuriyet gazetesine ve gazetecileri karşı yapılan baskı ve tutuklamaları protesto gösterisi düzenledi. Paris’teki CHP Birliği Üyeleri ile Laik-Demokratik Cumhuriyet savunucuları, Türkiye’de basın ve özgürlük ilkelerine baskıyı kınayan vatandaşlar katıldı.
Özgür Basın Susturulamaz adı altında Türkiye’deki baskıcı rejime düzenlenen protesto gösterisini düzenleyen CHP Fransa Birliği adına başkan Uğur Bayram Güven, basın açıklaması yaptı ;
“ 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana Türkiye’de yüyürlüğe sokulan baskıcı-totaliter rejim gün geçtikçe daha da pervasızlaşıyor. Ülke de bulunan tüm muhalif kurumlara yapılan saldırılar gün be gün artıyor. 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan sözde darbe girişimi sonrasında uygulamaya konulan OHAL bahane edilerek dozu arttırılan baskılar artık önü alınamaz hale gelmiştir. Gün geçmiyor ki bir gazeteci tutuklanmasın, gün geçmiyor ki bir politikacı saldırıya uğramasın.
Türkiye’nin en köklü siyasi partisi olan Cumhuriyet Hal Partisinin demokrasiyi koruma konusunda yaptığı girişimler Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere iktidar partisi nezdinde cevapsız kalmıştır.
CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan suikast girişimi. Genel başkan yardımcısı Bulent tezcan’a yapılan saldırı, RTE ve AKP iktidarı artık yöntem değiştirerek tüm muhalefeti kanla bastırmaya karar verdiklerinin ispatıdır. Cumhuriyet Gazetesine yapılan baskınlar,tutuklanan gazeteciler ile demokrasinin son kalesini yıkmayı hedefleyen zihniyet, halk tarafından seçilen milletvekillerini tutukluyarak gerçek yüzünü göstermiş durumda.
Terörle mücadele kılıfına sokulan bu baskılar karşısında dünya kamuoyundan gelen tepkileri sessiz kalan Erdoğan, son dönemlerde tüm dünyayı Türkiye’ye düşmanmış gibi göstererek Türk Halkı nezdinde hedef şaşırtıyor.
Gaflet ve delalet evresini geçerek ihanete girişen AKP rejimi, hizmet ettiği küresel güçlerden aldığı destek ile bir yandan tüm yandaşlarıyla birlikte zenginleşirken, diğer taraftan egosunu ön planda tutan RTE’nin adım adım tüm ülkeyi ele geçirmesine katkı sağlamaktadır.
Tek adam modeliyle demokrasiyi savunuculuğuna girişen ziyniyetin tarihten ders almadığı aşıkar. İnsanlık tarihindeki tek adam modelinin diktatörlükten öteye gidemediğini bilen AKP, kamuoyu ile dalga geçercesine kendisini Türkiye’nin Demokrasi Bekçisi olarak tanımlamakta, iktidarını güçlendirmek için her gün bir günah keçisi yaratmakta.
Laik, demokratik türkiye Cumhuriyeti konusunda hiç bir zaman taviz vermeyen Cumhuriyet Halk partisi bundan sonrada boyun eğmiyecektir. Haramiler saltanatının son bulması için topyekün mücadeleye karar veren partimiz, tüm demokratik unsurları mücadeleye çağırmaktadır.
Gün birlik olma günüdür, gün mücadele günüdür.
Çok geç olmadan Laik-Demokratik Cumhuriyeti kurtarma günüdür “ dedi.
Basın bildirisinin okunmasının ardından, gösteriye katılanlar alandan ayrıldılar.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.