FRANSA DİTİB: 12. GENEL KURUL TOPLANTISININDA ESKİ YÖNETİME DEVAM DEDİ

3,748
4 Temmuz 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’daki En Büyük Türk Sivil Toplum Kuruluşu Olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (Ditib), Gerçekleştirdiği 12. Olağan Genel Kurul Toplantısında 12. Dönem Yönetim Kurulu’nu Belirledi, Gencağa Sayan Yeniden Ditib Genel Başkanlığına Seçildi. İkisi yedek olmak üzere  9 kişiden oluşan yönetim kurulu, çoğunluğun isteği üzerine daha evvel ki yönetim kurulu ile devam kararı alırken Fransa’daki görev süresi dolan yönetimdeki görevinden ayrılacak olan Mehmet Sarıkaya’nın yerine Mustafa Azam Haliloğlu seçildi.

Fransa DİTİB yeni yönetim kurulunda sürpriz isimlerin yerine mevcut yönetimin görevde kalması isteği yönetimin çalışmalarından memnuniyet olduğu vurgusu yaptı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 12. Olağan Genel Kurul toplantısını Fransa DİTİB’in Bangolet semtinde bulunan Genel Merkezi’nde yaptı. 12. Genel  Kurul toplantısı Kur’an-ı kerim okunmasıyla başladı. Paris Din Hizmetleri Müşavir vekili ve Fransa DİTİB Başkanı Gencağa Sayan, günün amacını belirten kısa konuşmasının ardından Fransa DİTİB 12. Dönem Yönetim Kurulu’nu balirlemek üzere, Divan Başkanlığı’na  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Mehmet Emin Özafşar’ı yardımcılığına ise Strazburg Din Hizmetleri Ateşesi Dr. Fevzi Hamurcu ile Sekreterlik görevi için de Din Görevlisi Hasan GÜmüş hocayı teklif etti.  Oluşturulan divan heyeti oy birliğiyle Kabul edildi.

Divan başkanlığı görevini üstlenen Prof.Dr. Özafşar, geçen yılın faaliyet raporunu sunmak üzere Fransa DİTİB Başkanı Gencağa Sayan’ı kürsüye davet etti, Başkan Sayan, Fransa DiTİB’in kurulduğu günden bugüne, Fransa DİTİB’in şuan ki bulunduğu konumun özetini yaptı. Başta DİTİB Merkez bina olmak üzere, daha evvel alınmış olan Nation Meydanında bulunan 20 yıla yakın bir zamandır DİTİB’e idari  mekan ve de mescid olarak kullanılan bu mekanın dışında 10 yıla yakın bir sure evvel alınan şuanda atıl bir şekilde tutulan Vierzon kentindeki Okul ve Küllüye amaçlı alınmış bulunan Şato’nun durumuyla ilgili bilgiler verdi. Frans aDİTİB’in çalışmaları çercevesinde yapılan dini ve kültür çalışmaları yanı sıra eğitim ağırlıklı konferans ve kutlama etkinlikleri konusunda doyurucu bilgindirmede bulundu.

Fransa’DİTİB’in  Mali bütçe ile ilgili hazırlanan yıllık raporu okundu. Gelir ve giderler arasındaki fark irdelenirken, zamanında zaruri ihtiyaçtan doğan cenaze fonu konusundaki çalışmalar ve yenilikler anlatıldı. Bunun yanı sıra, yapılan bağış ve bu bağışların harçanılmasıyla ilgili öğrencilere verilen burs ve banzeri yardımların dökümü ile  fitre ve zekat gelirleri konusunda da aynı şekilde  gelen ve harcama noktaları detaylı şekilde  açıklandı. Mevcut yönetimin okuduğu faaliyet raporu ile gelir ve giderler hanesindeki mali rapor divan tarafından açık oya sunuldu. Oybirliğiyle  Kabul edilmesinin ardından yeni yönetimin belirlenmesi için yönetimde görev alacakların isimleri tek tek okunarak üyelerinin bilgi ve görüşüne sunuldu. Eski yönetimin devamı olan yeni yönetim de üyelerden eksiksiz Kabul oyu aldı. Eski yönetimin acil olarak ele alınması gereken iki hassas konu üzerine üyelerin görüşüne baş vuruldu.

Bunlar ise, Nation meydanında bulunan ve DİTİB’in ilk merkezi Kabul edilen mekanın, gerekli çalışmaların yapılmasının ardındna satışa konulması, buna neden olarak, mescid olarak faaliyet gösteren mekana gelenlerin çoğunluğunun Afrikalılardan oluşması ve binada yaşayanların hal ve hareketlerinden rahatsızlık duyması ve acil duruma yangın çıkış kapısının mevcut olmamasındna dolayı belediye tarafından kapatılmak istenmesi. Mescid’e gelen yabancıların Türk imajına zarar vermeleri de ayrı bir konu olmasından dolayı buranın satılarak elde edilecek paranın başka bir yerde değerlendirilmesi. Öte yandan Fransa’nin Vierzon kentinde alınmış bulunan ve atıl durumdaki Şato’nun yeniden restore edilerek eğitime kazandırılması talebi de üyeler tarafından uygun bulunarak karara geçirilmesi kararlaştırıldı.

Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (Ditib), Gerçekleştirdiği 12. Olağan Genel Kurul Toplantısına Türkiye’den ve Lyon ve Strazburg’dan davet edilenler: Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Mehmet Emin Özafşar, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdür vekili Prof.Dr.Halife Keskin, Diyanet İşleri Başkanlığı Yüksek Denetleme Kurulu üyesi Prof.Dr.  İrfan Aycan. Rıza Selimbaşoğlu Diyanetişleri Başkanlığı  Denetleme Kurulu üyesi, Mustafa Yılmaz Diyanet İşleri Başkanlığı Denetleem Kurulu üyesi, Dr.Fevzi Hamurcu Strazburg Din Hizmetleri Müşaviri, Ahmet Turan Özdemir, Lyon Din Hizmetleri Ateşesi. Yeni yönetimde  de görev alacak olan daha evvel ki yönetim kurulu üyeleri: Gencağa Sayan, Necdet Karataş, Selahattin Palandöken, Veli Öztürk, Mustafa Celebi, Seçkin İlhan ve  Mustafa Azam Haliloğlu seçildi. yedek üyeliklere ise İlhan Sarıkülçe ile Hasan Sugözü getirildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

1 + 9 =