FRANSA DİTİB PARİS’TEKİ MERKEZİ’NDE GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ DÜZENLEDİ

2,242
13 Haziran 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa Ditib her yıl mübarek ramazan ayında düzenlediği geleneksel iftar yemeklerini geniş kapsamlı olarak düzenlemeyi sürdürüyor. Fransa Ditib’in Paris’teki merkezinde düzenlenen iftar yemeği nezih bir ortamda gerçekleşti. Fransa Ditib’e üye derneklerin başkanları ile Paris Başkonsolosluğu’nda görevli Konsoloslar ve Paris Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri’nin hazır bulunduğu Fransa Ditib’in Bagnolet merkezinde düzenlenen iftrar yemegine beklenilenin üzerinde bir katılım gerçekleşti.
Ditib bağnolet merkezinin konferans salonunda düzenlenen iftar yemeğine Paris din hizmetleri ataşesi Gencağa Sayan’ın evsahipliginde gerçekleşen iftar yemegine Konsolos Müslüm Aygün, Muaven Konsolos Fatma Sağlıcak ile Paris Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Ziya Yediyıldız katıldı.
İftar vaktini bekleyen davetlilere, din görevlileri tarafından Tasavvuf Musikisi eserleri icraa edildi. İftar yemeğine ev sahipliği yapan Paris din hizmetleri ataşesi Gencağa Sayan, iftar öncesi yaptığı konuşmada, İftar yemeğine iştirak eden davatlilere hoşgeldiniz dedi ve günün mana ve önemini anlatan kısa bir konuşma yaptı. “ Böyle güzel bir günde on bir ayın sultanının güzel bir gününde ve iftar vaktinde sizlerle birlikte bir arada toplayan yüce yaradana şükürler olsun diyorum. Kıymetle Konsoloslarım, değerli Müşavirim, kıymetli dernek başkanlarım, değerli din görevlisi arkadaşlar ve saygıdeğer katılımcılar. Öncelikle hepinizi saygı ve muhabetle selamlıyorum.
Buraya teşrif ettiğiniz için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Şunu burda belirtmek istiyorum, sizlerle burda bulunmak gerçekten bulunmak bizim için gurur verici, iftar yemeği vesilesiyle sizleri burda görmek gerçekten bizleri onore ediyor mutlu ediyor hizmet aşkımızı arttırıyor, gücümüze güç katıyor. Madid ve manevi desteklerinizden dolayı ve en önemlisi uzaktan ve yakından bugün buraya teşrif ettiğinizden dolayı bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum, Ramazan-ı Şerif’in hepimiz hakkında hayırlara vesile olmasını diliyorum. Konsolos Müslüm Aygün, “ Uzak yakın yerlerden gelen dernek başkanlarımız, hepiniz öncelikle hoş geldiniz. Hayırlı Ramazanlar diliyorum.
Topsumsal yaşantımızda müstesna bir yere sahip olan yardımlaşma ve paylaşma dayanışma duygularının yoğun olarak yaşandığı bir Ramazan-ı Şerif’i daha sizlerle birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ramazan ayının tüm islam toplumuna, Fransa Türk toplumuna hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Diyanet İşleri Başkanlığımızın, bu yıl ki Ramazan temasında da işlendiği üzere, bende “gelin gönüller yapalım. Bu ramazan ve her ramazan diyorum. Ramazan ayının manevi atmosferinde mültecileri, düşkünleri,yetimleri, çocukları ve muhtaç olanları hatırladığınız gibi bölgelerinizde bulunan yardıma muhtaç insanları unutmayalım “ dedi.
Güneşin battığını, iftar vaktinin geldiğini din görevlisi Okuduğu ezan-ı muhammedi ile ve dualar eşliğinde davetlileri oruçlarını açmaya davet etti.Ditib Bağnolet merkezinde düzenlenen geniş katılımlı iftar daveti bir başka özelliği daha ortaya koydu. Ayrıca davete katılan bölgelerden gelen dernek başkanlarını biraraya getirerek tanışıp kaynaşmaları sağlanmış oldu.. Ditib’in iftar yemeği ,din görevlisinin okuduğu yemek duasıyla son bulurken, katılımcılar merkezin teras katında çay ve kahvelerini yudumlayıp teravih namazı vaktini hep birlikte beklediler. Toplu olarak merkezdeki mescidde kılınan teravih Namazıyla son buldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 9 = 14