FRANSA DİTİB’İN DÜZENLEDİĞİ KİTAP FUARI’NA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

1,585
19 Mart 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa DİTİB’in Paris’teki Merkezi’nde düzenlenen Kitap Fuarı’nın açılış kurdelesini Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ile Paris Din Hizmetleri Müşavirliği’ni vekaleten yürüten, Strazburg Din Hizmetleri Ataşesi Dr. M. Fevzi HAMURCU ve Paris Başkonsolusloğu’ndan Konsolos Müslüm Aygün, fuar’da eserleri bulunan yazar Ahmet Turgut ile Sinan Yağmur ve Fransa DİTİB Yönetim kurulundan Selahattin Palandöken ve Seçkin İlhan,Mustafa Çelebi ile birlikte kestiler.
Fransa Ditib, birinci Kitap Fuarı’nın açılışı dolayısıyla kısa bir konuşma yapan Paris Din Hizmetleri Müşavirliği’ni vekaleten yürüten, Strazburg Din Hizmetleri Ataşesi Dr. M. Fevzi HAMURCU, “ Değerli okur severler, okur ve kitap severler, Ditib Kitap Fuarı’nın açılışımızının hayırlara vesile olmasını diliyorum ve kitapla buluşmasını, okurla buluşmasını arzu ediyoruz. Kitap ekmek kadar su kadar önemli bir ihtiyaç bunu hepimiz biliyoruz ama elimizi kitaba dokunmadan da bu alışkanlık kolay kazanılmıyor. Ekmek ihtiyacımızı belki 300- 500 metre uzakta bakkala gidip temin edebiliriz. Ama kitabı yakında olmazsa bunu temin etme imkanımız ve alışkanlığımız yok toplum olarak, bizdi bu kitap alışkanlığını olanlara daha fazla kazandırmak, kitap alışkanlığı az olanlara da bunu kazandırmak için böyle bir faaliyete girdik hayırlı olsun diyorum.
Başkonsolos Görkem Barış Tantekin, “ Bende Müşavir vekilimize ve DİTEB yönetimine çok teşekkür ediyorum çok güzel, birincisi düzenleniyormuş Paris’teki bu kitap fuarı’nın bunun geleneğe dönüşeceğini umut ediyoruz aynı zamanda az once onu söyledim. Bugün anne ve babaların görevi çocuklarına biraz daha fazla harçlık vermek kitap alsınlar diye burden, dolayısıyla çok güzel bir vesile, bugünün ayrı bir önemi de var ayrıca, bugün 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102 yılı dönümü, şehitleri anma günümüz, biliyorsunuz Çanakkale’de 102 yıl once çok önemli bir zafer kazandık. Ama asıl zaferi de Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarak kazanacağız, bunu kazanmak için de, eğitimi,bilime,culture ve kitaba ihtiyacımız var. Çok güzel bir vesile o bakımdan. Tekrar çok teşekkür ediyorum. Yine 18 Mart vesilesiyle de hem Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ve Silah arkadaşlarını, 15 Temmuz’da şehit olan bütün vatandaşlarımızın da ruhları şaad olsun mekanları cennet olsun diyorum geldiğiniz için de ayağınıza sağlık çok teşekkürler.
Fransa’nın başkenti Paris’te Fransa DİTİB tarafından ilk kez düzenlenen Kitap Fuarı beklenilenin üzerinde ilgi gördü. Fransa DİTİB’in Paris’teki merkezinde düzenlenen Kitap Fuarı’nda 2000’dan fazla kitap okuyucuların hizmetine sunuldu. Bir çok yazırın, ekem harcayıp yazdığı birbirinden ilginç ve bilgi yüklü kitaplarının yer aldığı kitap fuarı’nda, dini,edebi, roman ve bilimsel muhteva içeren kitaplar okuma merakı olan okuyucuyla buluştu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

3 + 6 =