FRANSA DİYANET İŞLERİ TÜRK İSLAM BİRLİĞİ PARİS’TE İFTAR YEMEĞİ VERDİ

443
16 Mart 2024 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Fransa Ditib her yıl olduğu gibi bu yıl da mübarek ramazan ayı dolayısıyla Paris’te geleneksel iftar yemeği verdi. Fransa DİTİB Roisy Hava Alanı yakınında bulunan Elysse Düğün Salonu’nda düzenlediği yemeğe, Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne üye 72 derneğin başkanları başta olmak üzere Paris’teki diplomatik misyon temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Paris Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Bayram Demirtaş’ın evsahipliginde gerçekleşen iftar yemegine Paris Başkonsolos Serdar Belentepe ile Konsolosluk görevlileri ve Paris Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi ve Dış Ticaret Müşaviri, Paris Büyükelçiliği İçişleri Müşaviri, Ditib’e üye derneklerin başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Paris din hizmetleri Müşaviri Dr. Bayram Demirtaş,İftar yemeğine iştirak eden davatlilere hoşgeldiniz dedi ve günün mana ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Dr. Demirtaş, hem Fransa’da hem Türkiye’mizde hem dünyanın farklı coğrafyalarında ihtiyaç duyan insanlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ramazan’ın belki en anlamlı taraflarından birisi de bu paylaşma birlikte olma bunun da sembolik olarak gerçekleştiği yer bu iftar sofraları, dolayısıyla katılımınız için kurumumuz adına büyükelçiliğimiz ve ailesi adına herkese şükranlarımı sunuyorum bu akşam DİTİB üyesi 72 derneğimizden ve büyükelçiliğimiz başkonsolosumuz Misafirlerimiz aramızda bulunuyor

Ben kısaca DİTİB’in çalışmalarını özetlemem gerekirse kampımız herkese açık Çocuklarımız için Kur’an kursları, gençlik kamplarımız oluyor Ayrıca Fransa’da ve Türkiye’de farklı dönemlerde 13 veya 18 yaş arası gençlere Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğinde kamplarımız oluyor bu kampların hem içeriği oldukça dolu dolu geçiyor. Ayrıca biz bu kamplara destek sağlıyoruz imkanlarlarımız dahilinde bu kamplardan yararlanma imkanımız var bunu tekraren hatırlatmış olayım bu kapsamda yapılan kamplara geçen yıl tam 300 öğrencimiz katılmış oldu

Ayrıca biliyorsunuz cenaze fonu gibi en acılı günümüzde 7 gün üzerinden 24 saat hizmet veren hattımız da servislerimizle de vatandaşımızın yanındayız. Umre Hac ve diğer gezi organizasyonlarımız da devam ediyor buradaki herkes zaten bir DİTİB’in paydaşı güzel işlerı daha güzel işler yapılıyor, Biliyorum derneklerin din görevlisi konusunda sorunlar var bunu da bir biçimde inşallah çözülecektir diye düşünüyorum ve bu konuda da herkesin Müsterih olmasını istirham ediyorum ezan vakti geldi tekraren Teşekkür ediyorum ayaklarınıza sağlık Allah razı olsun Allah kabul etsin Allah’a emanet olun” diyerek sözlerini noktaladı.

Güneşin battığını, iftar vaktinin geldiğini din görevlisi Okuduğu ezan-ı muhammedi ile ve dualar eşliğinde davetlileri oruçlarını açmaya davet etti. Oruçlarını açıp yemeklerin yenilmesi sonrasında yemek duası okundu ve Türkiye’den mübarek ramazan ayı dolayısıyla gelen 3 kişilik ekip tarafından Tasavvuf Musikisi eserleri icraa edildi.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 19 = 22