FRANSA MÜZİK BAYRAMI ETKİNLİĞİNDE BU YIL TÜRKİYE İMZASI VARDI

1,767
22 Haziran 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Başkant Paris’te bu yıl düzenlenen Müzik Bayramı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Fransa’da düzenlenmesinden dolayı bu yıl ki Müzik Bayramı daha da renkli geçti. 1982 yılında Fransa Kültür Bakanı Jaques Lang’ın girişimiyle başlatılan ve daha sonra tüm Avrupa’ya yayılan “La Fête De La Musique” her yıl 21 Haziran’da, yani gündüzün en uzun olduğu günde tüm gün boyunca Avrupa’da, Fransa’da ve tabi ki Paris’in dört bir köşesinde Müzik Bayramı olarak kutlanılıyor. Profesyonel ve amatör pek çok sanatçı, grup ve orkestra yüzlerce konser düzenliyor. Müzik Bayramı Şenliği adı altında.
Bu yıl Müzik Bayramı, Paris Kültür ve Tanıtma Ofisi tarafından organize edilen etkilnikte Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan ülkelerin Sokak ve cadde üzerindeki duvarlara graffiti çizen tanınmış simalarının kendi düşüncelerine göre boyayıp hazırladıkları 24 adet piyano yine aynı ülkelerin piyanistleri tarafından müzik bayramında seslendirildi. Türk graffiti ustası Tunç Dindaş’ın Türkiye adına boyadığı piyano Paris’te yaşayan genç piyanist Gürol Başol tarafından seslendirildi. Genç piyanist Başol piyanonun başına oturup ve parmakları piyano üzerinde en anlamlı parçalar için gezinirken ard arda dizilmiş 24 ülkenin piyanolar aynı anda Türk sanatcıya eşlik ettiler.
Türkiye adına Paris Kültür ve Tanıtma Ofisi tarafından başlatılması elbette ki Paris Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytunç’un özel girişimleri sayesinde gerçekleşti. Ve bir Türk sanatçı tarafından Müzik Bayramı etkinliği 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonu çerçevesinde ve de Türk A Milli takımı’nın Fransa’nın Lens kentinde Çek Cumhuriyeti Milli Takımıyla yaptığı ve 2-0 galip geldiği karşılaşmanın yapıldığı akşam gerçekleşmisi Türkiye ve Fransa’da yaşayan Türkler için çok büyük bin anlam taşıyordu. Gece boyunca Başkent Paris’in cadde ve sokaklarında müzik sesleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

68 + = 70