FRANSA SENATOSU’NDA “ANKARA ANLAŞMASININ 100’NCÜ YILI KONFERANSI

399
8 Aralık 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa Senatosu’nda ” Ankara Anlaşmasının 100’ncü yılı ” konferansı. Fransız Senatosu Türkiye Dostluk Grubunun himayesinde, Fransa -Türkiye Komitesi Derneği tarafından ” Ankara Anlaşmasının 100’ncü Yılı “ konferansı düzenlendi.

Dostluk Grubu Başkanı Senatör Jean-Claude Requier, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Tarihçi Alexandre Jevakoff, Fransa Dışişleri ve Avrupa Birliği İşlerinden Sorumlu Müdür Büyükelçi David Cvach’ın konuşmacı olarak konferans’ın açış konuşmasını, Fransa-Türkiye Komitesi Derneği Başkanı Marc Büker yaptı.

Fransa, yaklaşık yüzyıl önce imzalanan ve Ankara ya da Franklin-Bouillon Anlaşması olarak bilinen anlaşmayla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başında bulunduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetini ve Misak-ı Milli’yi tanıyan ilk batılı müttefik devlet olduğuna dikkat çekti konuşmacılar.

Fransa ile Türkiye, Birinci Dünya Savaşı’nın çalkantılarına rağmen, Ankara Anlaşması ile yüzyıllarca süren dostluklarını nihayet yeniden kurduğunu belirten konuşmacılar, iki ülke arasındaki ilişkiler, ticari ve siyasi olarak yıllardır devam ettiğini kaydettiler.

Fransa Senato’sunda düzenlenen Ankara Anlaşmasının 100’ncü Yılı Konferansını izleyenler arasında TBMM Türkiye-Fransa Dostluk Grubu Başkanı, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar başkanlığında, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Isparta Milletvekili Aylin Cesur ‘dan oluşan Dostluk Grubu heyeti Konferansı izlediler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 3 =