FRANSA YABANCI KÜLTÜRLER HAFTASINDA; TÜRK FİLMİ “120” GÖSTERİLDİ

2,260
30 Eylül 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da yaşayan yabancıların kendi kültürlerini tanıtmak amacıyla 15 yıl evvel 40. Üzerinde sivil toplum örgütünün biraraya gelerek Fransa Kültür Bakanlığı himayesinde kurulan “Yabancı Kültürler Haftası” etkinlikleri kurulduğu tarihten itibaren her yıl 24-30 Eylül tarihleri arasında Kültürel etkinlikler aralıksız olarak devam ettiriyor. Bu yıl 15.nci kez düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Paris’teki Yunus Emre Enstitüsü; Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan efsane bir olayı“ 120 “ adlı 2008 yılı yapımı uzun metrajlı filmle, Paris’teki Türk ve Fransız toplumu için Paris’teki Goethe Enstitüsü’nde “Türk Sinema Gecesi “ ismi altında filmin gösterimini sağladı.
Paris Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ahmet Bakcan’ın günün önemi ve filmin konusu hakkında kısaca bilgilendirme konuşmasının ardından, Özhan Eren,Murat Saraçoğlu yönetmenliğinde,Özge Özberk,Cansel Elçinve Burak Sergen gibi oyuncuların rol aldığı 120 adlı filmi izleyiciler gözyaşları arasında heyecanla izlediler. Birinci Dünya Savaşı esnasında sınır birliklerinde cephane tükenir. Osmanlı ordusu cephanesiz kalır ve Van’da dehşet top sesleri duyulmaktadır.
Kışın en sert zamanıdır. Ordu, Van’ın insanlarından yardım ister. Onların kaynakları mevcuttur. Ancak Türk-Rus harbi nedeni ile bölgenin tüm erkekleri imparatorluğun dört bir köşesinde savaşmaktadırlar. O nedenle de bu yardım çağrısına cevap veremezler. Van’ın çocukları bir şeyler yapmak isterler. Oğlunu savaşta kaybetmiş bir okulu müdürü cephanenin Sarıkamış’a nakledilmesini önerince 12-17 yaş aralığında 120 gönüllü çocuk yola koyulurlar. Film, annelerini dahi gözleri yaşlı, geride bırakan bu çocukların gerçek hikayesini anlatıyor.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 10 = 11