FRANSA’DA 1 KASIM GENEL SEÇİMİ OY VERME İŞLEMLERİ BİTTİ

2,026
26 Ekim 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’daki Türk vatandaşları 8-25 Ekim tarihlerinde sandık başına gitti. Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’na kayıtlı 126 bin seçmenden 54 bin seçmen oy kullanırken, katılım oranı yüzde 43 oldu. Geçen 7 haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimde Fransa genelinde kayıtlı 310 bin seçmenden, 116 bin seçmen oy kullanmak üzere sandık başına gittiği kaydedilmişti. 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri için son gün oy vermeye gelen vatandaşlar, vatandaşlık görevini yerien getirmenin mutluluğunu yaşadılar.

Oyunu kullanan, Zeki Sarıtaş, “ geçen seçimde olduğu gibi geldik oyumuzu kullandık, hiç zorluk çekmedik, Güleryüzle karşılandık ve aynı şekilde uğurlandık “ dedi. Son günü oyunu kullanan Zeynep Çelik, adlı bayan ise” Herşey mükemmeldi, ne bir baskı ne bir ayrımcılık, güler yüzle sıcak bir karşılaşma ve oyumuzu rahat ve hızlı bir şekilde herşey çok güzel hazırlanmış ornagizasyon mükemmel, ülkemiz ve milletimize hayırlı olsun “ dedi.

Hasan Güler adlı vatandaş, Bugün geldik oyumuzu kullandık, Özgürlik,Kardeşlik dostluk, barış olsun. Ülkede akan kanın durması için fakir çocuklarının ve gençlerin çocukların ölmemesi için kardeşce yaşamak için oyumuzu kullandık. Hangi partiden olursa olsun kardeşce yaşamak için oyunu kullandığını” söyledi.

Recep Taş adlı bir başka vatandaşımız, hemen hemen hergün olmasa da iki güne biro y verecek arkadaşlarını yakınlarını oy sandığına getirip oy kullanmalarına vesile olduğunu, memleketimizde akan kanın durması için herkesin elini bir şekilde taşın altına koyması gerektiğini, bunun için de herkesin vatandaşlık görevini yerine getirmesi gerektiğini “söyledi.

7. Haziran 2015 genel seçimi Fransa’da 24 günlük oy kullanma süresi ile 1 Kasım 2015 genel seçimi için verilen 17 günlük (8-25 ) Ekim süre boyunca Paris Başkonsolosluğu’na kayıtlı oy kullannan kişi sayısının 10 bin dolayında bir artış olduğu açıklandı. Geçen seçim işlemine katılım yüzde 38 olarak belirlenmişti. Son yapılan seçimde katılım oranı yüzde 43 olarak açıklandı.

Gurbetin Oyları, yurt dışında seçimlere katılım ve sandık güvenliği konusunda faaliyet yürüten sivil bir oluşum.Gönüllüleri 10 ülkede birçok sandık bölgesinde müşahit olarak görev yapanların da hazır bulunduğu. Paris Başkonsolosluğu’nda 8 Ekim’de başlayan oy verme sürecinin hergün 10-19 saatleri arasında yapılacağı belirtilmişti. Son iki gün Cumartesi ve Pazar günü oy kullanma işlemi 2 saat uzatılması üzerine oy verme işmeninin son bulduğu son dakika bile oy kullanmaya gelenler oldu.

Oy verme işleminin tamamlanmasın ardından, oy verme alanındaki sandık başında görev yapan tüm görevliler ve siyasi parti temsilcileriyle birlikte “Cumhuriyetimizin 92. Yılı” kutlama pastası kesildi. Öte yandan, Yurt Dışı Temsilciliklerinde Oyları Saklamak ve Yurtdışı İlçe Seçim Kurulunun 3 üyesi arasında bulunan Hüseyin Çicek adlı vatandaşımız, seçimin son gününe denk gelen doğum gününü oy sandıkları alanında diğer görev yapan arkadaşlarıyla 60.ncı düğüm günü pastasını keserek kutladı ve Muharrem ayı dolayısıyla eşinin evde pişirip hazırladığı aşureyi salonda bulunanlara ikram etti. Olaysız bir şekilde son bulan bir seçim süresi daha bitmiş oldu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 1 =