FRANSA’DA ALIM GÜCÜ DÜŞEN HALK HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ

269
28 Ocak 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da enflasyon nedeniyle alım gücü düşen halk sokağa indi. Fransa’da enflasyon artışı yüzünden alım gücü düşen emekliler, memurlar, işçiler sosyal yardımların arttırılması için sokağa indi.

Fransa genelinde 170 noktada, enflasyon artışı yüzünden alım gücü düşen emekliler, memurlar, işçiler hükümete uyarı için protesto gösterisi düzenleyip sokağa indi. Bazı sol tandanslı siyasilerin de gösteriye katıldığı görüldü.

Sendikaların organize ettiği gösterilerde, başkent Paris’teki protestocular tarihi Bastille Meydanı’ndan Maliye Bakanlığına yürüdüler. Hayat pahalılığından yakınan ve alım gücünün düşmesinden şikayet eden göstericiler, kamuda ve özel sektörde maaşlara zam, sosyal yardımların arttırılmasını istedi

Hükümetin asgari ücreti ve sosyal yardımları arttırmasını talep eden göstericiler, sık sık Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u istifaya davet ederken, “Kahrolsun kapitalizm” sloganı attı. Gösteriye, iki haftadır grev yapan öğretmenler ile lise öğrencileri de destek verdi.

Göstericiler, özellikle asgari ücretin, emekli maaşlarının ve devlet tarafından verilen ev kirası yardımı ile çocuk parasının arttırılması çağrısında bulundular. Paris’teki eylemde polis Maliye Bakanlığı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Genel Emek Konfederasyonu (CGT), İşçinin Gücü ve Üniter Sendikalar Federasyonu tarafından organize edilen gösteriye, Fransız Demokratik İşçi Konfederasyonu ise üyelerinin çoğunun grevde olması nedeniyle destek veremedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

8 + 1 =