FRANSA’DA BAYRAM NAMAZINDA ELLER TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİ İÇİN DUAYA AÇILDI

2,462
5 Temmuz 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeybatısındaki Rouen kentinde bulunan Gaziosmanpaşa Camii’ni dolduran Türk vatandaşları, Türkiye’nin birliği ve beraberliği için dua etti.
Fransa’daki Türk vatandaşları bayram namazı için ülkenin dört bir yanındaki camilere adeta akın etti. Rouen kentindeki Gaziosmanpaşa Camii’nde kılınan bayram namazı öncesinde cemaate konuşma yapan Paris Din Hizmetleri Müşavir Vekili Gencağa Sayan, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli ülkelerinde meydana gelen kanlı terör olaylarının ancak birlik ve beraberlik içinde aşılabileceğini söyledi.
Müşavir vekili Sayan, Dünya islam alemi olarak bu mübarek bayramı birlik içerisinde ve aynı gün yapmayı fevkalade arzu etmemize rağmen bazı islam ülkeleri eski alışkanlıkları sürdürmeyi uygun bulmuş olmalılar ki bayramı bir gün sonra yapmaya karar verdiklerini duyurdular.Türkiye’de yapılan tarih belirleme toplantısına katılıp orada birliğin sağlanmış olduğu halde ramazana bir gün geç bayramı da birgün geçyapacaklarını ilan ettiler. Günümüzde teknolojinin tüm verilerini hiçe sayarak böyle bir karar almış olmalılar “dedi.
Bayram namazını kıldıran din görevlisi imam da bayram namazı hutbesinde birlik ve beraberlik kardeşlik çağrısı yaptı. Kardeşliğin ve hoşgörünün terörün önüne geçeceğini ifade eden din görevlisi imam, içerde ve dışarda daha çok birlik ve beraberliğe ihtayacımız olduğunu söyledi ve cemaatin bayramını kutladı. Rouen Türk Kültür Derneği Başkanı Özkan Çilingir, bayram kutlamaları çerçevesinde kısa bir konuşma yaptı ve bayram namazını ifa eden mümünlerin bayramını kutladı. Dernek olarak bayram namazı sonrası cemaate sabah kahvaltısı ikramında bilinilacağı duyurusunu yaptı.
Başkent Paris’e 140 km uzaklıktaki Rouen kentindeki Türk Kültür derneği bünyesindeki Gaziosmanpaşa Camii’nde bayram namazını cemaatle birlikte ifa eden Türkiye’nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, vatandaşlarla bayramlaşma öncesi yaptığı kısa konuşmada, Büyükelçi Hakkı Akil’in selamlarını getirdiğini söyledi ve herkesin bayramını kutladığını söyledi. Paris Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Ziye Yediyıldız da bayram namazını vatandaşlarla birlikte ifa etti ve vatandaşlaral bayramlaştı. Bayram namazı sonrası bayram namazını kılan cemaat dışarıda bayramlaşmak için uzun kuyruk oluştu. Dernekte bayram namazı kılanlara sabah kahvaltısı da verildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.