FRANSA’DA COVİD-19 SALGINI KISITLAMASINDA ZARAR GÖREN ESNAF FEDARASYON KURDU.

1,085
5 Kasım 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Dünyayı saran Covid-19 salgını ekonomik durumu felç etti. Fransa’da hakümet Coronavirüs Covid-19 salgını çerçevesinde almış olduğu tedbirler dolayısıyla iş yerlerinin açılmasını kısıtlamasından dolayı zor günler geçiren esnaf, hükümetten beklediği maddi yardımı görememesi üzerine bazı sektörlerde dernek kurup hakkını arama yoluna gitti. Derneklerin sayısının gittikce artması üzerine, ekonomik krizden etkilenen dernekler bu sefer federasyon çatısı aldında bir araya gelip sorunlarını hükümete fedarasyon kanalıyla duyurmaya çalışıyorlar.

Yeni kurulan esnaflarla dayanışma Federasyonu başkanı yardımcılığı görevini Fransa’daki Keldani vatandaşlarımızdan Zekeriya Yaramış üstlendi. Zekeriya Yaramış yeni kurulan Federasyon’un kuruluş nedenini ve ve amaçlarını haber sitesi Hodrimeydan’a değerlendirdi: Bu Fedarasyon’un kuruluş amacı, bunu size şöyle izah edeyim, Başkent Paris ve banliyöleri de içine alan 8 bölgeyi kapsayan ve Fransa’nın şirketler ve firmalar açısından en kalabalık bir bölgesidır. Dolayısıyla Fransa’da kurulmuş olun firma ve şirketlerin yüzde 30 bu bölgelerde bulunmaktadır.

Son zamanlarda bu şirketlerin arasında çok zarar görenler oldu. Bu gördüklerin zararın nedeni malum Coronavirüsün gelişiyle büyük zararlar ve yıkımlar oldu. Şimdi bunlar, hükümetin alınan tedbirlerden doğan maddi yardımlar vaadinde bulunmuştu. Bu haklarını savunmak üzere dernekler kuruldu seslerini hükümete duyurmak için. Yalnız bunlar bir türlü istedikleri gibi seslerini duyuramadılar. Sonuç ta istişare yapıldı ve bunlarla beraber görüşüp bir Fedarasyon kurması düşünüldü. Federasyon’un kurulması için dört sektör kabul etti. Covid-19 dolayısıyla zarar görenlerin devlet kurumlarından haklarını elde edebilmeleri için onların haklarını korumak ve haklarını savunmak için bu Fedarasyon kurulmuş oldu.

Bu zarar gören sektörlere gelince ; Özellikle etkinlikler yapan, düğün salonları, konser düzenleyen salonlar, fuar düzenleyen salon ve organizasyonlar ile tiyatro sinema ve çeşitli kurumlara hazır yemek servisi yapan firmalar, sanatçılar, orkestralar, yani müzisyenler, DJ’ler salonlarda çekim yapan kameraman ve fotoğrafçılar, salon dekorasyonu yapanlar, çicekçiler, özel günler için abiye kıyafet satan magaza ve butik sahipleri ile bu tür özel günler için araba kiralayanlar. Bu fedarasyon bunlar
için kuruldu. Şirketlerin haklarını savunmayı amaçlıyor. biliyorsunuz bu sektörlerde bazı şirketler var. Bunların ne bir sendikası var. Olsa bile bunlar çoğu kayıtlı değiller. Kendi çabalarıyla bir şeyler elde etmenin yolunu arıyorlar. Ama seslerini duyuramadıkları için de, böyle bir Fedarasyon kuruldu ve kurulma amacı da budur.

Sözünü ettiğim bu bölgede bin (1000) den fazla şirket ve firma bulunuyor, 10 ile 15 bin kişi çalıştıran bu şirketlerin yıllık cirosuna bakıldığı zaman 3, 5 veya 4 milyar Euro tutarında bir yıllık cirolorı var. Kurulan bu Fedarasyon, devlet kurumlarıyla irtibata geçerek Covid-19 salgını kısıtlamaları çerçevesinde zarar gören şirketlere hükümetin elini uzatması ve gereken yardımları yapması için girişimlerde bulunacak. Bazı girişimlerimiz oldu bundan sonra daha da temaslarımızı sıklaştırıp hükümete durumu aktaracağız. Yoksa başka türlü bu şirketlerin ayakta durması veya kalması mümkün değil “diyor yeni kurulan Fedarasyon’un başkan yardımcısı Zekeriya Yaramış.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

8 + 2 =