FRANSA’DA ÖĞRETMENLER GREVDE OKULLARIN ÇOĞU KAPALI

322
14 Ocak 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da öğretmenler ve öğrenci velileri hükümetin korona virüs kriziyle ilgili uygulamalarını düzenlenen bir gösteri yürüşüyle protesto ettti. Hükümet uygulamada herhangi bir değişim yapmaz ise öğretmenler toplu greve gideceklerini açıkladılar. Fransa’da öğretmenler, hükümetin koronavirüs kriziyle ilgili uygulamalarını protesto etmek için bazı öğretmenler grev yaptılar. Öğretmenlerin grevi genişletme durumunda okulların yarısının kapanmasına neden olabileceği söyleniyor.

Fransız Eğitim Bakanı ile Sağlık Bakanı, Omicron varyantı nedeniyle artan Covid-19 vaka sayılarına rağmen okulları açık tutmayı öncelik olarak görüyor. Öğretmenler ise okullardaki Covid-19 kurallarının kafa karıştırıcı olduğunu ve sürekli değiştiğini iddia ediyorlar. Sendikalara göre, öğretmenlerin yaklaşık yüzde 75’inin 13 Ocak 2022 Perşembe günü greve gittikleri açıklandı. Bu nedenle birçok ilkokul kapalı kaldı.Öğretmenleri, velileri ve diğer okul personelini temsil eden 11 sendikanın katıldığı ülke çapındaki grev, son yılların en büyüğü olduğu kaydedilirken,
11 sendikanın yaptığı açıklamada, “Tüm eğitim camiasının tükenmişliği ve öfkesi benzeri görülmemiş bir düzeye ulaştı” denildi.

Sendikalar, okullardaki “kaotik” durumdan hükümetin ve eğitim bakanı Jean-Michel Blanquer’in sorumlu olduğunu söylüyor. Grevi asıl tetikleyen Fransa’nın Aralık ayından bu yana pek çok kez değiştirilen Covid-19 salgını önleme sağlık kuralı olduğu iddia ediliyor. 2 Ocak’ta, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasından bir gün önce açıklanan kurallara göre, Covid-19 olan öğrencilerin bir antijen veya PCR testi yaptırmaları, negatif çıktıktan sonra da derslere devam etmek için ikinci ve dördüncü gün testi uygulamaları gerekiyordu.

Koronavirüs enfeksiyonlarının artışıyla gelen bu kural değişikliği, eczanelerin dışında uzun kuyruklar oluşmasına yol açtı ve ülkenin test kapasitesini zorlamaya başladı. Bu büyük test talebine karşı, hükümet bu hafta öğrenciler için Covid-19 kontrollerine ilişkin kuralları hafifletmişti. Başbakanı Jean Castex, sınıf arkadaşlarından birinin pozitif çıkması durumunda öğrencilerin PCR yerine kendi kendine test yapmasına izin verileceğini söyledi.

Ancak önlemlerin azaltılması, öğretmenlerin güvenlik endişeleri duymasına yol açtı. Çünkü Fransa sağlık kurulu, Salı günü 368 bin 149 gibi rekor sayıda yeni koronavirüs vakasına rastlandığını açıkladı. Sendikalar, hükümetin iletişim eksikliği ve test kurallarında sık sık değişiklik yapılmasının ve Covid-19’a karşı yetersiz korumanın, öğretmenlerin olması gerektiği gibi çalışmasını engellediğini söylüyor. Snuipp-FSU sendikası, grevin öğretmenlerdeki “artan umutsuzluğu gösterdiğini” söyledi. Hükümet ise okulları açık tutmak için gerekli olduğunu ve bu politikaları savundu.

Eğitim Bakanı Blanquer, basına yaptığı açıklamada, “Zor olduğunu biliyorum, ancak grev sorunları çözmez. Virüse karşı grev olmaz” dedi. Nisan ayında yapılacak seçimlerde ikinci dönem aday olması beklenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için bu grev siyasi açıdan iyi olmadı.Öte yandan Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğunu açıklayan Paris Belediye başkanı Anne Hidalgo, eğitimcilerin gösterisine katıldı. Ama katıldığına binpişman oldu, kendisi eğitimciler ve öğrenci velileri tarafından yuhalanması üzerine yürüyüşü terk etti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

8 + 1 =