FRANSA’DA OLAYLI 1 MAYIS GÖSTERİLERİNDE POLİS 46 GÖSTERİCİYİ GÖZALTINA ALDI

454
1 Mayıs 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da olaylı 1 Mayıs gösterileri: Polisten gazlı müdahale Fransa’nın bir çok kentinde 2 yıl sonra 1 Mayıs yürüyüşleri düzenlendi. Covid-19 salgını kısıtlamalarına rağmen 1 Mayıs yürüyüşü için sokaklara inen göstericilerle polis arasında ara ara arbede yaşandı.

Başkent Paris’te çıkan olaylarda polis, göstericilere karşı gözyaşartıcı gaz kullandı.Paris’te Republique Meydanı’nda toplanan göstericiler, önceden belirlenen yürüyüş güzergahı üzerinden yürüyen göstericilerin yürüyüşü Nation Meydanı’nda son bulacaktı. Yürüyüş güzergahı üzerinde, başta Sarı Yelekliler olmak üzere siyah giysili Blog black yanlıları Bankaların vitrinlerini kırıp çevredeki çöp bidonlarını ateşe verdiler.

Çıkan olaylarda polis, göstericilere gazla müdahale ederek 34 kişiyi gözaltına aldı.Başkenti Paris’te düzenlenen gösteriye çok sayıda sendika temsilcisileriyle birlikte sivil toplum kuruluşu temsilcileri, emekli ve öğrenci katılarak, 1 Mayıs kutlamalarının yanı sıra Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemleri de protesto ettiler. Polis ve göstericiler arasında arbede çıktı, bir anda tansiyon yükseldi.

Göstericiler, yolları kapatarak çöp konteynerlerini ateşe verdi. Polis, taş ve havai fişek atan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.Ara sokaklarda polis ile göstericiler arasında kovalamaca oynandı. Polisin almış olduğu sıkı önlemlere rağmen göstericiler yine iş yerlerinin vitrinlerini kırıp döktüler. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı başkent Paris’teki gösterilerde, ülkenin ekonomik durumunun yanı sıra salgınla bağlantılı güvence sorunları ve işsizlik sigortası reformu protesto edildi.

Yürüyüşe geçmişteki 1 Mayıs’lara kıyasla daha fazla genç öğrencilerin katılması dikkat çekti. Yalnızca işçiler değil, kadın hakları savunucuları ile göçmen destekçileri de sendikalarla birlikte yürüyüşe katıldı. Protestocular, korona virüs nedeniyle birçok alanda işçilerin zor durumda olduğu yönünde hükümete uyarıda bulundu. İşsizlik sigortası reformuyla bağlantılı endişelerini de dile getiren sendikalar, ekonomide yaşanan sıkıntılara da dikkat çekti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

18 + = 21