FRANSA’DA OLAYLI BİR MAYIS GÖSTERİLERİ

1,411
1 Mayıs 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da işçi sendikalarının çağrısıyla düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarında çıkan olaylarda 6 polis yaralandı. Fransa’nın birçok şehrinde 1 Mayıs kutlamaları için alanlara inen on binlerce kişinin gündemi 7 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimi, zorlaştırılan çalışma şartları, sosyolojik ve ekonomik sorunlar ile işçi çıkarılmaları ile son tur secime kalan iki aday için de bazı göstericiler memnuniyetsizliğini dile getirme fırsatı buldular. Başkent Paris’te sendika, siyasi parti, anti kapitalist, anti faşist kurumların katlım ile on binlerce kişi 1 Mayıs işçi bayramı için yürüdü.
Paris’te yapılan yürüyüşte Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalan Ulusal Cephe adayı ırkçı Marine Le Pen karşıtlığı ön plana çıktı. Yürüyüş boyunca göstericiler sık sık “Ni Macron ni Le Pen” sloganları attılar. République Meydanı’ndan Bastille güzergahı üzerinden Nation Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşte polis ile anti kapitalist ve anti faşist gruplar arasında yer yer çatışmalar çıktı 6 polis çeşitli yerlerinden yaralandı.
Paris’te yaşanan çatışmalarda polisin attığı gaz bombalarına göstericiler molotofkokteyli ile karşılık verdi. Çatışmalarda çevredeki iş yerlerinde maddi hasar oluştu. Onlarca polis ve gösterici yaralanırken çok sayıda kişi gözaltına alındı. Fransa’nın diğer şehirlerinde yapılan 1 Mayıs kutlamalarında başkent Paris’te olduğunun benzeri polis ile göstericiler arasında çatışmalar olduğu olaya karışan bazı göstericilerin polis tarafından gözaltına alındığı kaydedildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

10 + = 17