FRANSA’DA POLİS ŞİDDETİ VE IRKÇILIK PROTESTO EDİLDİ.

161
23 Eylül 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın bir çok kentinde, Polis şiddetine ve ırkcılığa karşı protesto gösterileri düzenlendi. Paris’teki Kuzey tren garı Gare du Nord da toplanan göstericilerin, sakin şekilde başladıkları protesto eylemi, siyah giyinmiş ve kapüşonlu yüzleri örtülü onlarca kişiden oluşan bir grup, polisin almış olduğu bütün tedbirlere rağmen
birkaç banka şubesinin camları ve bankmatikler hasar gördü. Olaya engel olmak isteyen bir polis arabası, suyah giyinmiş gurup tarafından taşlandı.

Gösterinin bitim noktası yakınında bulunan Boulevard de Clichy’de trafiğe sıkışan bu araca “demir çubukla” saldırdıkları görüldü. Araca ve araçtakilere daha fazla zarar verlmisini önlemek üzere polis memurlarından biri göstericileri araçtan uzak tutmak için elinde silahıyla polis minibüsünden indi ve çevredekilerin de yardımıyla olay büyümeden polis tekrar minibüse bindi.

İç işleri bakanı Gerald Darmanin, bugün kü polis karşıtı gösterilerle ilgili olarak ” Paris “gösterisinde” polise karşı kabul edilemez şiddet yaşandı. Polis karşıtı nefretin nereye vardığını görüyoruz şeklinde yaptığı açıklama dikkat çekti. Polis şiddeti ve ırkçılığı kınayan göstericiler sık sık, “Şiddete ve ırkçılığa karşı bir arada durun”, “Ne unutun, ne de affedin” sloganları atan çoğunlukla radikal sol örgütlerin katıldığı görüldü.

Protesto gösterilerinde küçük çaplı olayların meydana geldiği ve olaylarla ilgili her hangi bir kişi veya kişilerin polis tarafından gözaltına alınmadığ belirtildi. Gösterinin önünde pek çok aile grubu, “polis şiddetine karşı ulusal koordinasyon” pankartı arkasında, polis şiddetinde hayatını kaybettiği belirtilen kişilerin isim ve portreleri yer aldı. “Polis her yerde, adalet hiçbir yerde”, “Adalet yoksa barış da yok” ve “Nahel için adalet” istiyoruz sloganları atıldı.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 40 = 45