FRANSA’DA PRATİSYEN HEKİMLER VİZİTE ÜCRETLERİNE ZAM YAPILMASI İÇİN YÜRÜDÜLER

300
6 Ocak 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da Pratisyen Hekimler başkent Paris’teki Pentheon Meydanı’nda bir araya gelip,vizite ücretlerini yetersiz buldukları için hükümetin zam yapması için Sağlık Bakanlığı’na kadar yürüdüler. Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen yüzlerce pratisyen hekim, iş koşullarının iyileştirilmesi ve konsültasyon ücretlerinin artırılması için Paris’teki Pantheon Meydanı’nda bir araya gelip Sağlık Bakanlığı’na kadar protesto gösterisi düzenlediler.

Fransa’da pratisyen hekimler tarafından geçtiğimiz 26 Aralık’ta baslatılan grevin 8 Ocak 2023’e kadar edeceğinin açıklanmasının ardından başkent Paris’teki Pantheon Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce hekim iş koşullarının kötüleşmesini protesto ederek, konsültasyon ücretlerinin 2 katına çıkarılmasını talep ettiler.

Hükümetin, hekimlerin taleplerini karşılamadığını belirten protestocular, slogan atarak hükümete çagrıda bulundu. Pratisyen hekimler, beyaz önlükleriyle ve taşıdıkları dövizlerle taleplerinin karşılanmasını istedi.Kiş mevsiminin gelmesiyle artan grip, bronşit ve Covid-19 vakalarının gölgesinde devam eden protesto hükümet tarafından kınanırken, sağlık merkezlerinin önünde de uzun kuyruklar oluşuyor.

Bazı acil servislerde protesto nedeniyle yeterli hekim bulunmadığı için hastalarda durumdan şikayet ediyor. Öte yandan personel ve tıbbi ekipman yetersizliği nedeniyle kapanan hastanelerin yeniden açılması ve personel eksikliğinin giderilmesi de talep ediliyor. Pratisyen hekimler bir araya geldikleri Pantheon Meydanı’ndan Sağlık Bakanlığına kadar yürüdüler. Gösteriye katılan doktorların sayısını polis 3 bin dolayında verirken, düzenliyenler 5. bini aşkın olduğunu söylediler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

38 + = 40