FRANSA’DA SAĞLIKÇILARIN GÖSTERİSİNDE OLAY ÇIKTI POLİS 24 KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

366
16 Haziran 2020 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da sağlık çalışanları sokağa indi. Sağlıkçılara destek verenler olay çıkardı. Fransa’da hastanelerde ekipman sıkıntısı sürüyor. Fransa’nın başkenti Paris’te sağlık çalışanları, çalışma şartlarına tepki gösterip hükümeti protesto ettiler.

Fransa’da sağlık çalışanları yetersiz çalışma koşulları ve maaşların iyileştirilmesi talebiyle bir kez daha sokaklara döküldü. Paris Valiliği tarafından izin verilen gösteride sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Meclis arasında belirlenen güzergah üzerinde yürüyüş düzenledi.

Covid-19 salgını kapsamında en fazla 10 kişinin bir araya gelmesine izin verilirken, gösteride sosyal mesafeye uyulması şartının yürüyüşü düzenleyenlerin kararına bırakıldığı açıklandı. Yürüyüşe Fransız Komünist Partisi üyeleri, çeşitli sendikalar, Sarı Yelekliler ve anti kapitalist yanlısı gruplar da destek verdi.

Gösterilerde tansiyon yükselince Fransız polisi biber gazıyla sağlık çalışanlarına müdahale etti. Sağlık çalışanları hastanelerde ihtiyaç olan malzeme yetersizliğine, çalışma sürelerinin fazla olmasına ve buna karşın maaşlarının çok düşük olmasına tepki gösterdi. Çalışanlar, hükümetten bir kez daha çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep etti.

Öte yandan geçtiğimiz Cumartesi günü ABD’de polis tarafından öldürülen siyahi George Floyd ve Paris’te 4 yıl önce polis aracında ölen siyahi Adama Traore için Republique Meydanı’nda düzenlenen gösteri sonrası yürüyüşe Paris Valiliğinden izin çıkmamıştı. Sağlık çalışanları, çalışma koşullarını protesto etmek için ülke genelinde gösteriler düzenlerken, başkent Paris’te olaylar çıktı.

Paris’te Sağlık Bakanlığının önünde toplanan eylemciler, Invalides Meydanı’na yürüdü. Göstericiler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet karşıtı sloganlar attı, pankartlar taşıdı.
Çalışma koşullarının ve hastanelerdeki imkanların iyileştirilmesini talep eden eylemciler, hükümete tepki gösterdi.
Sarı yelekliler de gösteriye katılarak, sağlık çalışanlarına destek verdi. Sağlıkçıların eylemine, siyah maskeli bir grubun katılmasıyla gerginlik yaşandı.

Polis, çeşitli maddeler atan gruba, biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler, birçok çöp bidonunu ateşe verdi. Polis ile göstericiler arasında çıkan arbede sonucu gazetecilerden atılan taş ve benzeri maddelerden yaralanlar oldu. Paris Emniyet Müdürlüğü olaylara karışan ve araçları ataşe veren göstericilerden 24 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Başte başkent Paris olmak üzere, Lyon, Strazburg, Bordeaux , Nantes ve Montpelier gibi kentlerinde de gösteriler düzenlendi.Sağlık çalışanları, 1 yıldan fazla süredir hastanelerde imkanların yetersizliği ve kötü çalışma koşulları nedeniyle bazı hastanelerde greve giderken hükümetten acil eylem planı bekliyor. Covid-19 salgında hastanelerde ve yaşlı bakımevlerinde görev yapan sağlık çalışanları zamanında hükümetin maske, test ve benzeri imkanları temin edilmediği için hükümete tepki göstermişti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.