FRANSA’DA TERÖR KURBANI ÖĞRETMEN BERNARD İÇİN SAYGI DURUŞU

325
17 Ekim 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da lisede meydana gelen bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden öğretmen için bugün her il ve ilçe belediyesi önünde terör saldırısında hayatını kaybeden öğretmen için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ayrıca, başta öğretmenler sendikası ve bazı siyasi parti temsilcilerinin de hazır bulunduğu Paris’te Republiqeu Meydanı’nda öğretmen meslektaşları meslektaşlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Republique Meydanı’nı dolduran meslektaşları, kollarına bağladıkları kırmızı kurdelelerle acılarını ve üzüntülerini dile getirdiler. Fransa’nın kuzeyindeki Arras kentinde bir lisede meydana gelen bıçaklı saldırıda bir öğretmen hayatını kaybetmiş, iki kişi de ağır yaralanmıştı. 20 yaşındaki Rus asıllı Muhammed Moğuşkov (Mogouchekov) adlı Saldırgan polis tarafından yakalanmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

13 Ekim Cuma günü Arras’ta öldürülen öğretmen Dominique Bernard anısına düzenlenen bir dakikalık saygı duruşu sonrası kısa bir konuşma yapan bir öğretmen arkadaşı ”
“Bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak ve Cumhuriyetimizin teröre karşı vazgeçilmez değerlerini hep birlikte yeniden teyit etmek amacıyla burada bulunuyoruz “dedi.

Bu cinayetin ardından öğretmenler, ortaokul ve liselerde sabah 8’den akşam 10’a kadar “hem insani hem de eğitici” bir değişim için çalışıyorlar. Milli Eğitim Bakanı Gabriel Attal, Fransız televizyon kanalı TF1’de yaptığı konuşmada, Arras’ta saldırıda öldürülen öğretmenin anısına okullarda yapılması planlanan anma töreni sırasında “hiçbir protestoya, hiçbir provokasyona tolerans gösterilmeyeceğine” dair güvence verdiğini “ifade etmişti.

Cinayeti işleyen, Muhammed Mogouchkov, 2008 yılında Fransa’ya gelmiş ve geçtiğimiz günlerde, Fransa Mültecileri ve Vatansızları Koruma Dairesi tarafından Mart 2021’de reddedilen sığınma başvurusunun yeniden incelenmesi talebinde bulunmuştu. Ağustos 2022’de Ulusal İltica Mahkemesi’ne yapılan itirazı da başarısızlıkla sonuçlanmış. Sınır dışı etme girişimlerine rağmen iç istihbarat birimi, onun 13 yaşından önce Fransa’ya gelmesi nedeniyle yararlandığı sınır dışı edilmeye karşı yasıl hakkı bulunduğu için sınır dışı edilmesi gerçekleşmemiş

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 56 = 66