FRANSA’DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN YÜRÜDÜLER

393
20 Ocak 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da sağlık krizi ile karşı karşıya kalan Üniversite öğrencileri sıkıntılarını dile getirmek için sokağa indiler. Fransa’nın belli başlı kentlerinde toplanan gençler ” Kendimizi terk edilmiş hissediyoruz ” Yüzlerce Üniversite öğrencisi, iki ayı aşkın bir süredir yüz yüze derslerden mahrum kaldıklarını dile getiren öğrenciler “yaşam ve okul şartlarını öğrenmek istiyoruz.

Derslere devam etme tarihi henüz belirtilmedi. Bir yıldan bu tarafı yalnızlığı yaşıyorum. İki aydan fazla süredir yüz yüze derslerin başlatılmasını beklediklerini söyleyen öğrenciler, sık sık sağlık bakanı istifa çağrısında bulundular.

Paris’te, birkaç yüz göstericiden oluşan protestocu öğrenciler, yüz yüze eğitim istiyoruz. Sloganları arasında Yüksek Öğretim Kurumu önüne kadar yürüdüler. Gösteriye katılan bazı öğretim görevlileri ile siyasiler ” Gençlik acı çekiyor. Kendilerini öldürmek isteyen öğrencileri görünce kayıtsız kalamazdım destek için gösteriye katıldım. Hayatımda ilk kez, birkaç hafta önce kendi ölümümü kendim düşündüm ” diye söylenen Üniversite öğrencileri vardı aralarında.

Bir öğrenci kız haykırıyordu adeta, “ Yalnızlık karşısındaki çaresizliğimi” dile getirmek için geldim. “ 18 m2’lik alanımda tek başıma kendimle yüzleşmeyeli bir yıl oldu. Artık ders yapmak için çaba bile harcamayan öğretmenler” Oldoğunu söyledi.Son araştırmalara öğrenciler arasında Son haftalarda,birkaç intihar veya teşebbüs olduğu kaydedildi.

Biz öğrenciler olarak gerçek bir yardım istiyoruz, fakültelerin sıkı bir sağlık protokolü ile küçük gruplar halinde yeniden açılması, psikologlar ve psikiyatristler öğrencileri takip etmesi için. şu anda Fransa’da 30.000 öğrenciye sadece bir psikiyatrist düşüyor. Kendimizi terk edilmiş hissediyoruz .

Geçen hafta, Başbakan Jean Castex, üniversite birinci sınıf öğrencilerinin 25 Ocak’tan itibaren yarım gruplar halinde yüz yüze derslere devam edebileceklerini duyurmuştu. Daha sonra, “sağlık durumu izin verirse, diğer seviyelerdeki öğrencilere de” bir tarih vermeden uzatılacaktır. şeklindeki açıklaması biz öğrencileri tekrar ümitsizliğe itti. şeklinde konuştular bazı öğrenciler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

48 + = 55