FRANSA’DAKİ ASURİ KELDANİLER YENİ YILI COŞKUYLA BİRLİKTE KUTLADILAR

7,370
30 Mart 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’nın başkenti Paris’in çeşitli banliyölerinde yaşayan Asuri Keldaniler, Asuri takvimine göre her sene 1 Nisan günü yeni yıl olarak kutluyorlar. Başkent Paris’te faaliyet göstören Fransa Asuri Keldani Derneği ile Fransa Asuri Keldani Birliği farklı salonlarda düzenlenen yeni yıl kutlama etkinliğinde gönüllerince eğlendiler. Fransa Asuri Keldani Derneği’nin Espace Venise salonunda düzenlediği yeni yıl kutlama etkinliğine özel olarak gelen Amerika Birleişk Devletlerinde yaşayan Keldani sanatçı Juliana jendo kutlamaya katılan davetlilere nefis müzik ziyafeti çekti. Diğer taraftan Fransa Asuri keldani Birlikleri’nin Palas de Villiers Salonunda düzenledikleri etkinliğe Rusya’dan gelen Keldani sanatçı Madlen İshoeva söylediği şarkılarla davetlilere farklı bir gece yaşattı.

Bahar gelmesiyle birlikte 1 Nisan tarihinde yeni yılı kutlayan Keldaniler, yeni yıl kutlamaları etkinliği çerçevesinde düzenledikleri eğlence gecesinde bir araya geldiler. Yeni yıl kutlama etkinliğine Keldani camiasının yoğun olarak yaşadıkları yakın çevredeki kentlerin belediye başkanlarıyla Türkiye’den gelen Mardin Milletvekili Erol Dora ile Fransa’nın Lyon kentindeki Katolik Üniversitesi’nden Prof. Joseph Yacoub, iştirak ettiler. Fransa Asuri Keldani Derneği Başkanı Ziya Yakan ile Fransa Asuri Keldani Birliği Başkanı Josephe Yabaş, Düzenlenen yeni yıl kutlama gecesinin önem ve anlamı üzerine birer konuşma yaptılar. Başkanların konuşmalarının ardından salondaki davetliler arasında bulunan, Çevre belediye başkanları ile Türkiye’den gelen Milletvekili Erol Dora ve Din Adamı Michael Dumand davetlilere hitaben birer konuşma yaptılar.

Din Adamı Michael Dumand, Salonda bulunan Keldanilere birlik ve beraberlik çağrısında bulunduğu konuşmasını, salonda ve aramızda bulunan Türk ve Kürd kardeşlerimiz varsa onlara da hoşgeldiniz diyorum sizleri aramızda görmekten camiamız adına memnun oldum dedi. Palas de Villiers Salonundaki Fransa Asuri Keldani Birliği etkinliğine katılan Belediye başkanları ile Milletvekili ve Din adamlarıyla Fransa Asuri Keldani Derneği Başkan ve yönetimi hep birlikte Espace Venise salonunda yapılan etkinliğe katılmak üzere oraya hareket ettiler. Sanatçı Juliyana Jendo’nun salonda bulunan davetlileri söylediği birbirinden güzel şarkılarıyla coşturduğu salona giren özel davetliler yerlerini aldılar. Dernek başkanı Yakan, Fransa’da geçen hafta düşen Alman Hava yolu şirketine ait uçakta hayatını kaybedenler için salonda bulunanları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından, Konuşma yapması için Milletvekili Erol Dora ile Fransa’nın Lyon kentindeki Katolik Üniversitesi’nden Prof. Joseph Yacoub, kürsüye davet edildi. Dora ve Yacoub’un konuşmalarının ardından etkinliğe katılan belediye başkanları Keldani yeni yılını kutlayan konuşmalar yaptılar. Yapılan konuşmaların yanı sıra Keldani gençleri, salonu dolduran davetlilere hoş vakit geçirmelerini sağladı. Keldani sanatçıların çalıp söylediği gecede, sanatçılar müzik eşliğinde çok güzel ve anlamlı eserleri okudular. Geleneksel folklor gösterileri birlikte el ele tutuşarak halay çekip oynadılar. Katılımcılar arasında çekilişi yapılan tombala çekilişi yapıldı, geceye destek olan sponsorlar tarafından konulan hediyeler şanslı talihlileri bulurken, en büyük ikramiye olan araba çekilişinini salond abulunanlar heycanla beklediler. İki dernek de etkinlik çercevesinde tombala çekilişine en büyük ikramiye olarak araba koymuştu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 27 = 37