FRANSA’DAKİ AZERBAYCANLILAR CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OY KULLANDILAR

1,142
12 Nisan 2018 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Azerbaycan’da cumhurbaşkanı seçimi için Fransa’da yaşayan Azerbaycan vatandaşları oy kullandılar.Azerbaycanlılar, cumhurbaşkanı seçiminde yeniden aday olan mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de dahil toplam 8 aday arasından, bundan sonraki 7 yılda ülkeyi yönetecek yeni cumhurbaşkanını seçmek için oy kullandılar. Ülkeyi 15 yıldır yöneten Aliyev’in büyük bir ihtimalle seçimi kazanacağı tahmin ediliyor.
Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği Kültür evine sabah saat 0.8:00 kurulan seçim sandığı akşam saat 20.00 kapandı.
Cumhurbaşkanı seçimi için yurtiçi ve yurtdışında 5641 sandık kuruldu. 5 milyon 309 bin kayıtlı seçmenin sandık başına gittiği Cumhurbaşkanı seçiminde, Yurtdışında yaşayan Azerbaycanlılar oylarını Büyükelçiliklere kurulan sandıklarda kullandılar. Bunlardan biri de Paris’te kurulan seçim sandığıydı.
Seçimde, Yeni Azerbaycan Partisinin adayı mevcut Cumhurbaşkanı Aliyev, Birleşik Azerbaycan Halk Cephesi Partisinin adayı Kudret Hasanguliyev, Sosyal-Demokrat Partinin adayı Araz Alizade, Azerbaycan Milli Diriliş Hareketi Partisinin adayı Ferec Quliyev, Azerbaycan Halk Cephesindeki muhaliflerin adayı Razi Nurullayev, Çağdaş Müsavat Partisi adayı Hafız Hacıyev, Bağımsız aday Zahid Oruç ve Demokrat Parti adayı Serdar Memmedov yarışıyor.
Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği Kültür Evinde kurulan seçim sandığında oy kullanmaya gelen Azerbaycanlılar, Seçim sandığının kurulduğu yerin yakınında ellerinde Azerbaycan bayraklarıyla toplantıkları meydanda, Bağımsız Azerbaycan için birlik olmalıyız, bunun için de şimdiki Cumhurbaşkanı Aliyev’I destekliyoruz. Bizler vatanımızdan uzakta da yaşamış olsak yüreğimiz vatanımız için atar “diyerek mevcut cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i desteklediklerini dile getirdiler.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 12 = 14