FRANSA’DAKİ KAZAK TÜRKLERİ “NEVRUZ BAYRAMINI” PARİS’TE KUTLADI

1,758
3 Nisan 2018 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’daki Kazak Türkleri Kültür Derneği’nin ev sahipliği ile Kazakistan’ın Fransa Büyükelçiliği ve Garges-Les-Gonesse Belediyesinin iştirakiyle, Belediyenin Gymnase Colette Besson Saha ve salonunda ‘Nevruz Kutlama’ etkinliği yapıldı.
Kazakistan Paris Büyükelçisi jean.S.Galiev ile Garges-Les-Gonesse Belediye Başkanı Maurice Lefevre, Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Fatma Sağlıcak, Garges-Les-Gonesse Belediyesi, Gençlik ve Spor’dan Sorumlu Delege Tütem Şahindal-Deniz, Paris ve çevresinde faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Örgütü Başkan ve üyeler ile etkinliği davetli olanları, Fransa’daki Kazak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Uslucan karşıladı .
Nevruz Bayramı Etkinliği çerçevesinde yapılan Organizasyon gereği, etkinliğin yapıldığı alanın spor sahasında Futbol turnuvası düzenlendi. 30 dakikalık karşılaşmalar halinde yapılan müsabakaların sonunda Paris Kazak Spor, turnuvanın kazananı ilan edildi. Futbol turnuvasının son bulması üzerine davetliler etkinliklerin devam edeceği kapalı salona alındılar. Salonun girişine kurulan Kazak otağ çadırı önünde kimi davetliler hatıra fotoğrafı çektirdiler ve davetlilere Kazakistan’dan özel getirilen kavunuz içinde bal ile otağı simgeleyen içinde çikolata bulunan kutu hediye edildi.
Kapalı salonda devam eden “Nevruz Bayramı Kutlama Etkinliği çerçevesinde, salonu dolduran izleyicilere, günün önemini belirten ilk konuşmayı Garges-Les-Gonesse Belediye Başkanı Maurice Lefevre yaptı. Başkan Lefevre, “iki bayramı bir arada kutluyoruz bugün hem Nevruz’u hem de Paskalya bayramını “dedi ve Nevruz bayramının Orta Asya’da Türkler tarafından, İlkbahar’ın gelişinin kutlandığını söyledi. Organizasyon tarafından Belediye Başkanı Lefevre, Kazak Türklerinin geleneksel olarak önemli konuklarına hediye ettikleri Kafatan sahnede giydirilerek hediye edildi.
Kutlanan Nevruz Bayramı etkinliğiyle ilgili söz alan, Kazakistan’ın Paris Büyükelçisi Jean.S. Galiev, Orta Asya’daki Türk illerinde kutlanılan Nevzur Bayramının Fransa’nın başkenti Paris’te Kazak vatandaşlarımız tarafından her yıl düzenli olarak kutlanıyor olması beni ülkem adına son derece sevindirdi ve bundan dolayı çok mutlu oldum. Organizasyonu yapan Fransa Kazak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne teşekkürlerimi sunuyorum ve kendilerini bu güzel başarılarından dolayı kutluyorum.Dedi
Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Fatma Sağlıcak, ” İyi günler diliyorum. Geleneksel olarak kutlanan Nevriz şenliklerini bugün burada bizler için de hazırlayan derneğimize, sayın Kazakistan Büyükelçimize teşekkür ediyoruz. Ayrıca, Belediye başkanımıza da verdiği destekten ötürü teşekkürler, İnşaallah, bolluk bereket,sağlık bize lütfeder bu bayram vesilesiyle hepinize iyi günler diliyorum “. dedi. Dernek Başkanı Mustafa Ulucan, tüm katılımcılara teşekkür ettiği konuşmasının ardından, Futbol Turnuvası’nda kupayı kazanan Paris Kazak Spor takımına kupası verildi ve oyunculara madalya takımı gerçekleşti.
Konuşmacılar sahneden ayrılıp protokoldaki yerlerini almaları üzerine,Proğramın eğlence kısmına geçildi ve Nevruz Bayramı Kutlamaları etkinliği için Kazakistan’dan özel olarak davetli olarak gelen sanatçı Tamara Asar, birbirinden güzel söylediği şarkı ve türkülerle salondakile coşturdu, kimi davetliler oturdukları yerlerinden kalkıp sahne yakınında sanatçının söylediği türküler eşliğinde geleneksel kazak oyunlarını oynadılar. Sırasıyla, Edil Kussainov, ve genç yetenekler ile Türkiye kazaklarının yakından tanıdığı sanatçı Zeynel, söyledikleri türkülerle salondaki davetlileri coşturdular.
Nevruz bayramı geleneklerine uygun olarak misafirlere; Fransa’daki Kazak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetimi ve üyelerinin eşleri tarafından hazırlanan Nevruz Köje, Kazak pilavı, boursak gibi Kazak milli mutfağından yiyecekler ve içecekler ikram edildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 67 = 69