FRANSIZ MÜZİK DÜNYASI GENÇ TÜRK BESTECİYİ KONUŞUYOR

1,189
27 Mayıs 2019 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransız müzik dünyası, 15 yaşındaki orkestra şefi, bestekar ve kemancı Türk Çocuğu Bartu Elçi Özsoy’u konuşuyor. Paris’te verdiği bu ilk konserinde, geçen ay yanan Notre Dame’ın restorasyonu’na verdiği konser katkıda bulunmayı amaçlayan genç sanatçı Özsoy, salonu dolduran dinleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Fransa’nın başkenti Paris’in tarihi Theatre Des Varietes salonunda, Dominique Fanal yönetimindeki 38 kişilik Paris Sinfonietta Orkestrası eşliğinde ilk konserini veren Bartu Elçi Özsoy, Mozart’ın 29’uncu senfonisi ile kendi yazdığı 1’inci senfoniyi çaldı. “Paris’te Bir Zamanlar” isimli ilk senfonisini yazan Türk genci Özsoy, Senfonimi romantik ve modern dönemin başlarındaki besteler gibi yazdığını.

Ayrıca keman konçertosu da yazmaya başlamış Dünyaca ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart ile aynı müzik kulağına sahip olduğu ifade edilen Özsoy, 4 yaşında çalmaya başladığı kemanın yanı sıra piyano da çalıyor. Türkiye çapında düzenlenen solist seçmelerini kazanarak orkestrayla ilk konserini 10 yaşındayken İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile veren genç sanatçı müzik dünyasında gösterdiği başarılarıyla hızla yükseliyor.

Bartu Elçi Özsoy’un Paris’te verdiği ilk konserini dinlemeye gelenler arasında eski Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve ile eşi, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve eşi sefire Tülay Musa, Türkiye’nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay Cengizer ve eşi sefire Gonca Cengizer ile Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve eşi Damla Ömer Tantekin ile Parisli müzikseverler vardı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

73 + = 83