FRANSIZ SANAT TARİHÇİSİ ÜNLÜ 11 TÜRK RESSAM ÜZERİNE KİTAP YAZDI

848
19 Mart 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransız sanat tarihçisi Fransa’da yaşamış ünlü 11 Türk Ressam üzerine kitap yazdı. Fransız sanat tarihçisi Clotilde Scordia, “İstanbul Montparnasse” adlı kitapta da Fransa’da yaşamış 11 Türk ressamının eserlerine ve yaşantılarına yer verdi.
Fransız sanat tarihçisi Clotilde Scordia, etkilendiği Türk kültürünün Fransa’da geniş çevrelere yayılması amacıyla “İstanbul Montparnasse” adlı yazdığı kitabında Scordia, kitabında sanat dünyasına iz bırakan 11 Türk ressamının eserlerini ve yaşantılarını yazdı.

Fransız sanat tarihçisi Clotilde Scordia’nın kitabında yer alan sanatçılar şunlar: Fahrelnissa Zeid, Fikret Mualla, Hakkı Anlı, Abidin Dino, Selim Turan, Avni Arbaş, Nejat Devrim, Mübin Orhon, Tiraje Dikmen, Remzi Raşa ve Albert Bitran’a yer verdi.

Ressamların eserlerini ve yaşantılarını Fransızca olarak anlatan sanat tarihçisi Scordia, kitabının tanıtımı için ise Paris’te bulunan Jacqueline Quillere -Üstünel’in sahibi olduğu La Petite Galerie’de açtığı sergi ile gerçekleştirdi.

Sergide, kitabında yer verdiği Türk ressamların eserlerini Paris’teki koleksiyonculardan ödünç alarak yer veren Scordia’nın kitabı kısa sürede beklenilenin üzerinde çok bir büyük ilgi gördü.

Yedi yıl boyunca araştırma yaptığını söyleyen Scordia, “Araştırmalara üniversite yıllarımda başlamıştım. Üniversite eğitimimi tamamladığımda da Fransız halkına ikinci yeni Paris Ekolüne mensup olarak bilinen Türk sanatçıları tanıtmak istediğini” söyledi.

Fransa’da yaşayanların da bu isimleri yakından tanımasını istediğini dile getiren Fransız sanat tarihçisi, “Fransız ve frankofon sanatseverlere, koleksiyonculara kendilerini tanıtmak benim için bu nedenle çok önemliydi.

Türkiye’den bu kadar değerli sanatçıların Paris’e gelerek büyük ustalarla atölyelerde çalıştıklarından haberleri yoktu. İki ülke arasındaki verimli paylaşımları gözden geçirmek, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından Fransa’ya gelen, buraya yerleşen, çalışan ve sanatçıları tanıtmak benim için çok önemli” dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

4 + 4 =