FRANSIZLAR GENEL SEÇİM İÇİN BUGÜN SANDIK BAŞINDA

1,224
11 Haziran 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Fransa’da 47 milyon seçmen bugün Fransa Ulusal Meclisi’nde görev yapacak 577 milletvekilini belirlemek için sandık başında. Fransız seçmenler, iki turlu yapılan genel seçimlerin ilk turu olan bugün 08.00 ile 19.00 saatleri arasında sandık başına gidip oylarını kullanacaklar. Seçimde 7 bin 882 aday milletvekili olmak için yarışıyor.
Fransız seçim yasasına göre, İlk turda en az yüzde 50 oy alan milletvekili adaylarının doğrudan meclise gireceği yarışta, herhangi bir adayın yüzde 50 oy alamadığı yerlerde ikinci tur yapılacak. Seçimlerin 18 Haziran’da yapılacak ikinci turuna, ilk turda yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar katılabilecek ve burada en fazla oyu alan aday milletvekili seçiliyor.
Milletvekili genel seçiminde Fransa’nın ana kara topraklarında yaklaşık 46 milyon, denizaşırı topraklarında 1,3 milyon seçmen tercihini ortaya koyacak. Olağanüstü hal altında yapılacak. Ülke genelinde seçimlerde yaklaşık 69 bin oy kullanma merkezinde 50 bine yakın polis, jandarma ve asker güvenliği sağlamak üzere görev yapacak.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

55 + = 56