GELENEKSEL GOUSSAİNVİLLE FRANCO-TURK FESTİVALİ COŞKUSU YAŞANDI

2,118
12 Haziran 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’in Banliyösü Goussainville’de geleneksel 7’nci Türk Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Fransa’nın başkenti Paris’in yakın banliyösü Goussainville’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Goussainville Ulu Cami Derneği tarafından geleneksel olarak 7. Yıldan bu yana her düzenlenen Türk Festivali, her yıl olduğu gibi kent Merkezi’nde Festivalin ikinci günü, mehter takımı eşliğinde ve Türk bayraklarıyla festival alanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Goussainville’in Spor kompleksine Safranbolu evleri maketiyle kurulan Festival etkinliğinde, Türk kültürü ve mutfağının tanıtıldığı stantlar bulunuyor. 9-10 ve 11 Haziran tarihlerinde 3 gün süren Festival’de Türkiye’den gelen sanatçılar sahne aldı. Yerel folklar gruplarının gösterileri ve animasyon gösterileriyle Festival’e gelen ziyaretçilerin hoç vakit geçirmeleri sağlandı.

Festivali ziyaret edenler arasında, Türk vatandaşları ile Goussainville ve çevredi yaşayan çeşitli ülke vatandaşları ile Fransızların da katıldığı görüldü. Mehter Takımıyla yapılan yürüyüş sonrası Festivali’ni resmi açılışı yapıldı. Açış konuşmasını, Goussainville Spor ve Kültür Türk Derneği (ACSTG) Başkanı Mustafa Çelebi, Goussainville Belediye Başkanı Abdelaziz Hamida, Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Taner Buzol ve Paris Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Bayram Demirtaşkısa birer konuşma yaptılar.

Goussainville Belediye Başkanı Abdelaziz Hamida ve Belediye Başkan Yardımcısı Türk asıllı Melsa Arlak Ceylan ile Goussainville Spor ve Kültür Türk Derneği yönetici ve üyeleri hazır bulunurken, bölgede yaşayan Türk vatandaşları da yürüyüşe katıldılar. Festival alanına kurulan Standlarda, Türkiye’den gelen el sanatları ustaları görsel işlevlerini yaparak izleyicileri standlarına çekmeyi başardılar. Standların çoğunda, Goussainville’de inşaası devam eden Ulu Camii yararına yiyecek ve benzeri satışlar yapıldı. Amaç Camii’nin İnşaasına katlıda bulunmak için .

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 5 =