GÖRSELİ GÖRSELLEŞTİREN SANATÇI ŞEHİTOĞLU PARİS’TE SERGİ AÇTI

2,031
11 Nisan 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Görseli görselleştiren sanatçı olarak tanımlanan,Sergen Şehitoğlu,Paris’te sergi açtı.Genç sanatçı çalışmalarını hodrimeydan.net haber sitesine değerlendirdi: Paris’te Backslash Galleryle çalışıyorum yaklaşık olarak bir senedir. Daha once bir tanışma sergisi olarak bir karma sergisi olmuştu ona katılmıştım. Ama Paris’te bu ilk kişisel sergim.İstanbul’da Sanatorium galeriyle çalışıyorum hala hazırda orda da açılmış sergilerim var. Bu çalışma tamamen internet üzerinden elde edilen görsellerden oluşuyor. Bazı webcam sistemden alınan görseller. Veya Google stivıl uygulamasından alınan görseller bunlar. Bunların çoğu tamamen Bilgisayar ekran görüntülerinden alınmış ve yeniden üretimi oluştu. Bunlara biraz var olmuş görüntülerin yeniden eldesi de diyebiliriz. Çünkü bu görüntüler, Webcam ve internet araçları veya Google gibi araçlar tarafından elde edilmiş oluyorlar.

Ben sadece onları aradan bulup seçip bir kez daha sanat vesilesi haline getiriyorum. Bu şu an önünde durduğumuz da bu şekilde elde edilen webcam sayesinde elde edilmiş bir modelin çeşitli günlerde hatta bir iki yıl boyunca çekilmiş elde edilerek stoklanmış görüntülerden oluşan bir duvar. Söylediğim gibi Google’un Stivıl görüntülerinden ve karelerinden oluşan dünyanın yaklaşık 30 veya 40 tane ülkesinde elde ettiğim her sokağını tek, tek geze, geze elde ettiğim görüntülerden oluşan işler bunlar. Çalışmalarım bu yönde devam ediyor. İnternet üzerinde inanılmayacak kadar çok sayıda görsel malzeme var. Bizim normalde elde edemeyeceğimiz, ulaşamayacağımız kadar ülkeyi internet sayesinde gezebiliyoruz ve artık çok fazla Görsel Görüntü elde etme araçları sayesinde limizde malzeme var.

Ben elde ettiğim görsellerin üzernide biraz çalışarak bunları sanat objesi haline dönüştürmeye çalışıyorum. İşte görüldüğü gibi böyle bir sonuç çıktığını”söylüyor. Sanatçı farklılığını yaptığı farklı eserle ortaya koyar. Sergen Şehitoğlu da çalışmalarında bu yöntemi uygulamış, bize göre. Sergen Şehitoğlu kimdir ?: 1980 yılında İstanbul’da doğan Şehitoğlu, Saint-Joseph Lisesi’nin ardından Yıldız Teknik Üniversite’sinde Mühendislik okudu. Eğitimini Marmara Üniversitesi Fotoğraf Yüksek Lisansıyla sürdüren Şehitoğlu, 2010’da İ.F.M Leica Galeri’de açtığı ilk kişisel sergisinden sonra, eserlerini İstanbul, Berlin, Bruksel, Amsterdam, Londra, İzmir, Ankara, Bursa, Paris ve Viyana’da çeşitli galeri ve fuarlarda sergiledi. 2010 yılında fotoğrafları Silvershotz International dergisi tarafından Folios 2010 seçkisinde yer aldı. 2013 yılında “0 dB” adlı ilk fotoğraf kitabını yayınlayan Şehitoğlu, bir fotoğraf inisiyatifi olan GFİ’nin kurucu

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

1 + 6 =