GOUSSAİNVİLLE GELENEKSEL 3’NCÜ FRANCO-TÜRK FESTİVALİ YAPILDI

1,511
22 Mayıs 2017 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te 3’ncü Franco-Turc Goussainville Festival’ine beklenilenin üzerinde büyük bir ilgi oldu. Fransa’nın başkenti Paris’in Goussainville banliyösünde yaşayan Türk ve dostlarını buluşturan 3’ncü Franco-Turc Goussainville Festivali coşkuyla başladı. Yüzlerce kişinin katıldığı festivalin açılışı Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ve Konsolos MüslümAygün ile Goussainville Belediye başkanı Alain Louis tarafından yapıldı. Goussainville Ulu Camii yararına 3’ncüsü düzenlenen Festival için sponsor olan firmaların standlarını birlikte ziyaret eden Başkonsolos ile belediye başkanı Sponsor olan esnafla bir süre sohbet etti.
Goussainville belediyesinin izniyle futbol sahasına sağlı sollu kurulan sponsor firma standları festivali izlemeye gelen vatandaşlara yiyecek ve içecek haricinde kitap giyecek ve bir çok benzeri konuda hizmet verdi.
Goussainville Ulu Camii kadın kolları üyelerinin kurdukları standlarda göz önünde hazırladıkları gözleme, börek ve lahmacun gibi yiyecekler istiyenlere sıcak olarak ikram edildi. Gösteriler için kurulan platform ve çevresine Türk ve Fransız bayrakları asıldı. Türkçe sözlü müzikler çalındı. Festival’in açış konuşmasında, Goussainville Ulu Camii Derneği Başkanı Mustafa Çelebi Yaptığı konuşmada, Festival’in düzenleme amacının Cami yararına olmasının dışında Goussainville ve çevrede yaşayan vatandaşlarımızı buluşturmayı amaçladığı gibi aynı bölgede yaşayan yabancıların da hafta sonu Festival için gelip ziyaret edip burdaki imkanlardan faydalandıklarını ve Türk kültürü tanıma imkanı bulduklarını söyledi.
Dernek Başkanı Mustafa Çelebi, Festival etkinliklerinde geçen yıllarda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının birlikte kutlandığını her yol olduğu gibi bu yılda Paris Eğitim Müşaviri Ziya Yediyıldız aramızda bulunuyor dedi ve kendisini konuşma yapması için kürsüye davet etti. Yediyıldız, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festival organizasyonunun çok güzel hazırlandığını belirtti ve düzenliyenlere ve katılımcılara bu güzel orfanisasyon için teşekür ederim dedi.
Dernek Başkanı Çeleb’den sonra kürsüye davet edilen Konsolos Müslüm Aygün, Paris’dışındaki gerevinden dolayı geçen yıl ki festival katılmadığını belirtip bu sene düzenlenen festival için geldik sizlerle birlikteyiz “dedi. Başkonsolos Görkem Barış Tantekin yaptığı konuşmada, göreve yeni başladığı için daha evvel ki yıllarda yapılan festival iştirak edemediğini belirttiği konuşmasında, aynı kuruluşun düşenlediği 23 Nisan ve benzeri etkinliklerde hep birlikte olduk bundan böyle de vatandaşlarımızla birlikteyiz, bu organizasyonu gerçekleştirenleri tebrik ederim, biraz evvel standları dolaştık gayretle çalışmalarından dolayı Goussainville Ulu Cami Kadın Kollarını kutluyorum “dedi.
Goussainville Ulu Camii Derneği’nin Festival etkinliği için 3 yıldır aynı stadı organizasyon yapmaları için tahsis eden Goussainville Belediye Başkanı Alain Louis, yaptığı konuşmada, Başkonsolos Tantekin ve Konsolos Aygün ile diğer konuklara hoşgeldiniz diyerek sözlerine başladı ve Goussainville kentinde kozmapolit bir toplumun yaşadığını söyleyen Belediye Başkanı Türklerin de aynı toplum içerisinde kente uyum sağlamış olduklarını ifade etti ve geleneksel olarak 3 yıldır Franco-Turc Goussainville Festivali’nin yapıldığını söyledi.
Goussainville Ulu Camii yönetiminin organize ettiği ve Goussainville’de 3 gün süren “Goussainville Franco-Turc Festivali” Geçen yıllarda kent meydanında yapılan yürüyüş ülkedeki olağanstü hal yasası gereğince bu yıl izin verilmediği için yapılmadı. Tüm Festival etkinlikleri Stad da yapıldı. Kermes havasında geçen festival Fransa’daki Türk toplumu Kültür açısından tanıtılmış oldu. Başta çocuklara yönelik gösteriler ve Türk müziği sanatçıları ile bir dizi eğlence etkinliği üç gün süresince ziyaretçileri eğlendirdi. Festival’de elde edilen gelirin Goussainville Ulu Camii İnşaası için kullanılacağı açıklandı.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

13 + = 16