HOCALI KATLİAMININ ANISINA PARİS’TE KLASİK MÜZİK KONSERİ DÜZENLENDİ

2,245
26 Şubat 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybedenler ölümünün 24.yılında Fransa’nın başkenti Paris’teki İnvalides askeri müzedeki tarihi Saint-Louis Katedralinde düzenlenen klasik müzik konseri ile anıldı. Hüzünlü eserleri seslendiren 20 kişilik Lamoureux Orkestrası, Konserin düzenlediği Katedrali’nin salonunu dolduran tarafından davetliler sanatçıları ayakta alkışladılar.
Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından katledilen 613 Azeri, vefatlarının 24. yıl dönümünde Fransa’nın başkenti Paris’teki tarihi askeri müze içerisindeki Saint -Louis Katedralinde düzenlenen klasik müzik konseriyle anıldı.

Hocalı Katliamı’nın 24. yıl dönümü nedeniyle Paris’te düzenlenen etkinlik için Azerbaycan’dan gelen Ayyup Guliyev’in yönetiminde 20 kişilik Lamoureux Orkestrası, Hocalı katliamında hayatını kaybedenlerin anısına konser verdi. Kilise salonunu dolduran dinleyiciler, Ramiz Guliyev (Tar) Sabina Rakcheyeva (Violon) ve Helios Azoulay’ın (Klarnet) eşliğinde seslendirdiği hüzünlü müziği ayakta alkışladı. Konser öncesinde konuşan Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Elçin Amirbeyov, katliamda ölenlerin sayısının resmi rakamlardan daha fazla olduğunu ifade ederek, katliam zamanı bir kentin yeryüzünden silindiğini söyledi.

Amirbeyov, katliamda hayatını kaybeden vatandaşların resmi olarak verilen rakamlarda 613 olmasına rağmen sayının çok daha fazla olduğunu belirtti. Büyükelçi Amirbeyov, “Hocalı hakkında konuşmak çok zor. Çünkü orada çok büyük bir trajedi yaşandı. İnsanlar ailelerini yitirdi, topraklar gitti. Bir kentte yaşayan insanlar katledildi, sürüldü ve sadece hayatını kaybedenlerin 613’ünün cesetleri tespit edilebildi. Bazı cesetler toplu şekilde yakılmış. Yüzlercesi esir düştü, bazılarının nerde olduğu bilinmiyor. Azerbaycan’ın toprağı Ermeniler tarafından işgal edildi ve hala işgal altında” dedi.

Avrupa Azerbaycan Topluluğu (TEAS) Fransa Müdürü Marie Laetita Gourdin, Hocalı’da yaşanan katliamının insani boyutunu görmeden anlamanın zor olduğunu söyleyerek birçok Avrupa ülkesinde Hocalı katliamını anma etkinlikleri düzenlendiğini ifade etti. Fransa’daki Azerbaycan’ın Dostları Derneği Genel Sekreteri Mirvari Fataliyeva ise ‘Hocalı İçin Adalet İstiyoruz’ kampanyası başlatıldığını ve hafta boyunca Londra, Paris, Bürüksel, Berlin, Strazburg ve İstanbul’da Hocalı İçin Adalet Kampanyası etkinliğinin süreceğini dile getirdi

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

63 + = 68