HODRİMEYDAN HABER SİTESİ “ULUSLARARASI 3.PARİS FOTOĞRAF YARIŞMASI” ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

793
21 Haziran 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Hodrimeydan haber sitesi tarafından her sene geleneksel olarak fotoğraf hobisini yaşamayı düşünenler için düzenlenen ve bu sene 2238 katılımcı kaydeden Uluslararası 3. Paris Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni Paris Anadolu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Program kapsamında 2238 yarışmacı arasından beş yarışmacı ödüllendirildi.

Fransa’daki Türklerin haber sitesi Hodrimeydan tarafından düzenlenen yarışmanın ödül töreni 150 davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Törene ev sahipliği yapan Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı ve aynı zamanda bu yılki Onur Ödülü’ne adı verilen Dr. Fıtrat Demir Onger, açılış konuşmasında törene ev sahipliği yapmaktan duyduğu sevinci dile getirerek “Paris Anadolu Kültür Merkezi’nin 37 yıldan bu yana Türk kültürünü Fransa’da tanıtmak için gayret sarfettiğini” belirtti ve törene katılan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kerem Alkin, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe ve katılan diğer konuklara katılımları için teşekkürlerini sunarak sözü yarışmayı düzenleyen gazeteci Tansu Sarıtaylı’ya bıraktı.

Tansu Sarıtaylı, konuşmasında “Kıymetli zamanlarını ayırıp, katılımlarıyla bizi onurlandıran Paris Büyükelçimiz Sayın Ali Onaner’e,Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Kerem Alkin’e, Paris Başkonsolosumuz Sayın Serdar Belentepe’ye, değerli jüri üyelerine, kıymetli sponsorlarımıza, bugün aramızda olan tüm konuklara ve bize ev sahipliği yapan Paris Anadolu Kültür Merkezi’ne teşekkür ediyorum.

Bilindiği üzere, bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz, Uluslararası Paris Fotoğraf yarışması, her yıl 29 Ekim tarihinde başlayıp, 29 Nisan tarihinde son bulmaktadır. Yarışmayı düzenlediğimiz ilk yıl yarışmaya 618 yarışmacı iştirak etmişti. Geçen yıl yarışmaya katılanların sayısı 2075 idi, bu sene 2238 kişi yarışmaya katıldı. 12 kişilik jüri üyemiz, yarışmaya katılan tüm fotoğrafları büyük emek harcayarak inceledi ve biraz sonra açıklanacak olan ödüle layık görülen fotoğrafları seçti. Yarışma kuralında belirttiğimiz gibi 5 fotoğrafa ödül veriyoruz.

Birinci, İkinci ve Üçüncünün yanı sıra Jüri Özel Ödülü ve Onur Ödülü olacak.Fransa’da 50 yılı aşkın süredir Türk kültürüne yaptığı katkılardan dolayı, kendilerinin izniyle bu sene Doktor Fıtrat Demir Onger adıyla Onur ödülü verilmesini uygun gördük. Sayın Dr. Onger de, diğer jüri üyeleri gibi kendi adına verilen ödül için 2238 fotoğraf arasından seçti onur ödülünü. Diğer juri üyelerimiz gibi, Sayın Dr. Onger’e büyük özveriyle inceleyip seçtiği Onur Ödülü fotoğrafı için burada teşekkür ederim. Tekrar buraya kadar gelip bizi onurlandırdığınız için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Program akışında ödüllerin açıklanmasından önce yarışmanın sponsorlarına teşekkür belgeleri Başkonsolos Serdar Belentepe tarafından takdim edildi. Ayrıca, 12 kişilik juri üyelerini temsilen Faruk Bilal’e, yarışmaya katılan 2238 yarışmacı adına ise Paris İletişim Ataşesi Defne Bayraktar tarafından Senem Örnek’e belgeleri verildi.

Jüri Özel Ödülü’nü kazanan “Çocuk “ adlı fotoğrafıyla yarışmaya katılan Tolga Bölükbaşıoğlu’nun kazandığını Türkiye’nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Kerem Alkin açıkladı. Yarışmanın diğer bir ödülü olan Dr. Fıtrat Demir Onger Onur Ödülünü kazanan “Ayrık “adlı fotoğrafıyla yarışmaya katılan Bedran Baran Süren oldu.

Dr. Onger’e teşekkür belgesini ise geçen yıl adıyla Prestij Ödülü verdiğimiz meslektaşı Dr. Serdar Dalkılıç takdim etti. Yarışmanın esas ödüllerini ise Paris Büyükelçisi Sayın Ali Onaner açıkladı. Üçüncülük ödülünü “Maskeli Dünya “ adlı fotoğrafıyla yarışmaya katılan Bedrettin Yılmaz, İkincilik ödülünü yarışmaya “Yollar Kapandı “ adlı fotoğrafıyla katılan Üstün Özen, Birincilik ödülünü ise yarışmaya “Dükümhanede Hayat “adlı fotoğrafıyla katılan Volkan Karagülleoğlu’nun kazandığını açıkladı. Büyükelçi Ali Onaner, ödül kazananları tebrik ederken, katılanlara gelecekteki yarışmalar için başarılar diledi.

Yarışmaya katılan fotoğrafların bazılarının sergilendiğini gördüğünü ifade eden Büyükelçi Onaner, “Uluslararası bir fotoğraf yarışması olunca, görünen o ki Fransa dışından ve bilhassa Türkiye’den de katılanlar var. Bu da demek oluyor ki çok başarılı bir yarışma olmuş, çok güzel fotoğraflar.” dedi.

Büyükelçi Onaner ayrıca bu vesileyle törene katılanlara “Kovid-19 salgını nedeniyle Fransa’nın aldığı tedbirler çerçevesinde Türkiye’nin kırmızı bölgeden çıktığı, Türkiye’den gelenler için uygulanan 10 günlük karantina uygulamasının Büyükelçiliğin girişimleri çercevesinde kaldırıldığı, bununla birlikte Fransa’dan Türkiye’ye seyahat edenler için istenilen mazeret belgesinin de bundan böyle istenilmeyeceği” müjdesini verdi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 85 = 95