İRAN’DA CASUSLUK YAPTIĞI İDDİASIYLA TUTUKLU FRANSIZ BENJAMİN BRİERE DESTEK

410
11 Ocak 2022 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

İran’da “casusluk” yaptığı iddiasıyla bir buçuk yıldır hapiste tutulan Fransız vatandaşı Benjamin Brière için bazı sivil toplum örgütleriyle aile yakınları Paris’te düzenledikleri bir gösteride Briere’in serbest bırakılmasını istediler.

İran’da turistik amaçla bulunduğu sırada gözaltına alınıp tutuklanan Benjamin Briere’in avukatının yaptığı açıklamaya göre, Mayıs 2020’de 36 yaşındaki müvekkilim Fransız vatandaşı Briere, İran’daki bir doğal parkta eğlence amaçlı bir drone ile “yasak bölgelerin fotoğraflarını” çekmekten tutuklandı. İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi sistemine karşı “casusluk” ve “propaganda” yapmakla suçlanan Briere, İran’ın kuzeydoğusundaki Meşhed kentindeki Valikabad hapishanesinde tutuluyor.

Bilineceği üzere, Casusluk bu ülkede ölüm cezasını gerektiriyor. Benjamin Brière kendini her zaman bir turist olarak tanıttı ve bu suçlamaları reddediyor. Kız kardeşi Blandine Brière, kardeşiyle ilgili verdiği bilgilere göre, İran’a 2018 yılında başlayan sadece uzun bir karavan gezisi yaparak dolaşıyordu. Kardeşim, “hiç bir sebep olmadan rehin tutuluyor.

Bu tutuklanması tamamen yasa dışı, hiçbir şey bilmiyoruz. Kardeşim Benjamin’in Fransız diplomasisine ihtiyacı var ”diye ekleyen Blandine Brière. Fransa Dışişleri Bakanlığı ise kardeşine isnad edilen bu suçlamaları “anlaşılmaz” bulduğunu belirtti.

25 Aralık 2021 Pazartesi günü Benjamin Brière’in tutukluluk koşullarını protesto etmek için açlık grevine başladığını, Noel bayramı kutlaması için ailesini aramasına izin verilmediği için 25 Aralık’ta açlık grevine başladığı, aynı zamanda yirmi aydır maruz kaldığı kötü muameleyi kınamak için 15 gündür açlık grevini sürdürdüğü açıklandı.

Öte yandan gösteriye katılanlara verilen bildiride, ” İran, çoğu çifte vatandaş olan bir düzineden fazla Batılı pasaport sahibini elinde tutuyor ve Sivil Toplum Kuruluşları İran’ın bu tutumunu, yabancı güçlerden tavizler sağlamak için tasarlanmış bir rehin alma politikası olarak kınıyor ve son yıllarda, İran İslam Cumhuriyeti yabancı ülkelerle çok sayıda tutuklu değişimi gerçekleştirdi.

Benjamin Brière, İran’da gözaltına alınan ve İran pasaportu olmayan bilinen tek Batılı. Fransız-İranlı araştırmacı Fariba Adelkhah, Haziran 2019’dan beri tutuklu ve Mayıs 2020’de ulusal güvenliğe yönelik saldırılar nedeniyle beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ekim 2020’den beri ev hapsinde tutuluyor.

Aynı zamanda bir araştırmacı olan arkadaşı Roland Marchal, Paris’in ABD’nin İran’a karşı Amerikan yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle iadesini talep ettiği İranlı mühendis Jallal Rohollahnejad’ı serbest bırakmasının ardından Mart 2020’de serbest bırakılmadan önce onunla birlikte gözaltına alınmış olduğu hatırlatması yapılıyor dağıtılan bildiride.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

6 + 4 =