İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİ PARİS’TE PROTESTO EDİLDİ

751
27 Mart 2021 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilme kararına Fransa’nın başkenti Paris’te başta Kadın haklarını savunan dernekler olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı eylemde, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi protesto edildi.

Türkiye’nin ayrılma kararına karşı Paris’teki kadın dernekleri yanı sıra pek çok sivil toplum örgütü imza vererek sözleşmenin feshinin iptalini istediler.İstanbul Sözleşmesinin feshine karşı Kadın hakları Derneklerinin çağrısıyla kadınlar Paris’in Chatelet Meydanı’nda bir araya geldi.

Kadınlar kitlesel olarak katılım gösterirken “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”, “Devlet elini kadınlardan çek” sloganları attı.”Haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Kadınız, öfkeliyiz, direneceğiz” dediler.

Kadınlara destek için gösteriye gelen bazı Fransız siyasiler yaptıkları konuşmalarda” İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin kabul edilemez olduğunu ” ifade ettiler. El ele tutuşup halay çeken kadınlar, kararı tanımadıklarını belirterek “Tek adamın kararının kadınlar nezdinde hükmü olmadığını” söylediler.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 85 = 95