KADINA ÖZGÜRLÜK HAKKI TANIMAYAN İRAN REJİMİ PARİS’TE PROTESTO EDİLDİ

343
15 Ocak 2023 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’te İranlı kadınlara destek gösterisi.Başkent Paris’te İranlı kadınlara destek olmak amacıyla yapılan gösteriye Fransız siyasetçilerle birlikte Paris’teki İran Diasporası katıldı. « Kadın, Yaşam ve Özgürlük » sloganının atıldığı Eyfel Kulesi Karşısındaki Trocadero Meydanı’ndaki gösteride İran’daki mevcut rejim protesto edildi.

İran’da saçının bir kısmını açık bırakacak şekilde başını örttüğü gerekçesiyle gözaltına alındıktan 3 gün sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini ve İranlı kadınlara destek olmak amacıyla başkent Paris’te son haftalarda her pazar günü Paris’teki İranlı muhalifler gösteri düzenlenliyorlar.

Paris’teki İran Diasporası Fransız feminist dernekleri ve insan hakları savunucularının destek verdiği gösteride Fransız yeşiller partisi Milletvekilleri de katılarak Tahran yönetimini pParis’te bir kere daha protesto edildi. Gösteriye katılanlar ellerinde Kadın, yaşam, özgürlük pankartı taşırken sık sık İran’daki Molla rejimi kınanırken, Liberal Partiye özgürlük verilmesi çağrısı yapıldı. Göstericiler, İran’ın kadınlar için adeta bir cezaevine dönüştüğünü ifade ettiler.

Kategori Tag

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

64 + = 69