KAHRAMANMARAŞ’A KURULACAK: İŞİD KAMPI PARİS’TE PROTESTO EDİLDİ

1,568
10 Nisan 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’ teki dostlar haydi “Ovama Dokunma” adı altında 12 sivil toplum kuruluşu protesto gösterisi düzenledi. Başkent Paris’in Gare De L’Est meydanında bir araya gelen 600 yakın kiş, Republique meydanına kadar yürüyen göstericiler sık ,sık Cumhurbaşkaın Erdoğan ve AKP hükümetini kınayan slogan attılar. “ Mültecilere Değil, Çetelerin Yerleştirilmesine Karşı Çıkıyoruz “ sloganları eşliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetini Protesto ettiler. Öcalan posterlerinin de yer aldığı protesto gösteri yürüyüşünde “bugün Maraş yarın Sivas,Erzincan, Çorum, Dersim olabilir. Anadoluyu Alevileştirmekten çıkarmaya çalışıyorlar. Köylerimize sahip çıkalım. Suriye mültecileri bahanesi ile işit kampları kuracaklar. Köylerimizde İşit Kampları istemiyoruz.! Pankratları taşıyan göstericiler sık sık, katil Erdoğan sloganı attılar.
Suriyeli sığınmacılar için kurulacak konteyner kent için Fransa’da yaşayan Kahramanmaraşlıları tedirgin etmiş durumda. Pazar günü olmasına ragmen hafta sonunu evinde dinlenerek geçirmek yerine AKP hükümetinin almış olduğu huzur bozucu kararı protesto evmek üzere Paris’te protesto yürüyüşüne katıldıklarını söyleyen Elbisten ve Pazarcıklı Aleviler “IŞİD militanları eliyle Alevilere yönelik yeni bir katliam hazırlığı yapılacağından endişeli” olduklarını ifade ettiler. Kahramanmaraş’ta Suriyeli sığınmacılar için kurulma hazırlığı yapılan konteyner kent Pazarcık ve çevresinde yirmiye yakın Alevi köyünün bulunduğu bölge halkının çok tedirgin olduğu dile getirildi.
Düzenlenen Protesto yürüyüşünde okunan ve katılımcılara dağıtılan bildiride “1978 yılında yaşanan katliamın bir benzerinin daha yaşanmasından endişe ettiklerini, AKP hükümetinin bilerek ve özellikle bölgede Alevi köylerine yakın bir mülteci kampı kurmak istedikğini Kahramanmaraşlılar olarak, 360 dönümlük araziye, 600 konutluk, 25 ila 27 bin kişilik bir konteyner kent kurulması planlanın Kabul edilemez olduğu “kaydediliyor. Kurulması düşünülen Konteyner kentin, bölgede yaşayan nüfusun 3 bin civarında olması, Maraş’taki Aleviler ve Sünni mezhepteki insanları da rahatsız etmekte olduğunun yanısıra, Avrupa ve Fransa’daki Alevilerin de endişe ettiklerini belirtiliyor dağıtılan bildiride.
AKP hükümetinin bu kararını protesto etmek üzere gösteri yürüyüşüne katılan vatandaşlar “Öncelikle bilinmesini isteriz ki, bu karşı çıkışımız yapılacak konteynır mülteci kampına yerleştirilecek insanların neden buraya yerleştiriliyor gibi kaba ve gayri insani düşüncemiz değildir. Aksine, diyoruz ki buraya getirilecek insanların işgalci emperyalistlerin çıkardığı ve tamamen kapitalist siyasetlerine hizmet eden savaşın mağdurlarıdır. Yurtlarında yaşanan savaştan kaçan mazlum Suriye halklarına ‘niye geliyorsunuz?’ demiyoruz. Bölgede yaşayan bizler Alevisi, Sünnisi olarak yetkililere sesleniyoruz. Yapılması düşünülen konteynır mülteci kampının yerinin bizde oluşturduğu korku ve tedirginliği sonucu yer konusunun tekrar düşünülmesini ve gözden geçirilmesini talep ediyoruz.” dediler

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 5 =