KILIÇDAROĞLU LYON’DA GURBETCİYE SESLENDİ: SEÇİLME HAKKI İSTEYİN

1,651
2 Ekim 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, günü birlik çalışma ziyareti için gittiği Fransa’nın Lyon kentinin güneyindeki Vienne kasabasında seçmenlerle bir araya geldi. Lyon hava alanında CHP Fransa Birlik teşkilatları tarafında. karşılandı. Kılıçdaroğlu mütavazi kişiliğiyle kendisini karşalayan Fransa CHP ekibi ve diğer vatandaşlarla ayak üstü kısa bir sohbet etti. Öğle yemeğini Fransa’daki Birlik Başkanları ve üyelerle birlikte yiyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Fransa’daki Birlik Başkanları tarafından Salle Saint Germain’de düzenlenen seçmenleriyle buluştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 500 aşkın vatandaşımızın katıldığı buluşmada,  Yurtdışında yaşayan vatandaşların sorunlarını ön planda tuttuğu bir konuşma yaptı. Yurtdışında yaşayan 3 milyona yakın seçmenle ilgili CHP adına çalışma yaptıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Her 300 bin kişiye bir milletvekili düşündüğümüzde, 3 milyon vatandaşımız için yurtdışından10 milletvekili ihtiyacımız var, bununla ilgili olarak CHP olarak bir kanun teklifi hazırladık, parlamentoya sunduk. Ama yasallaşmadı.1 Kasım’da kullanacağınız oylarla bize iktidar yetkisi verirseniz, ilk çıkaracağımız kanunlardan birisi bu olacaktır” dedi.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza seçme hakkı verildiği gibi siyasi partiler olarak verilen  seçilme hakkında konusunda siyasi partiler yasasında düzenleme olmasını gerektiğini düşünüyoruz diyen Kılıçdaroğlu, “Sizin sorunlarınızı sizin seçtiğiniz biri ancak Ankara’ya gelip anlatabilir, eğer biz bunu yasallaştırabilirsek işte  o zaman gerçekten de demokrasiye inanmış oluruz” dedi. Yurtdışındaki seçmenlerin haklarının  tüm partilerin ortak sorunu olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Hangi politikacı gelirse gelsin, hangi partiden olursa olsun, karşılaştığınızda ilk ona şunu söyleyin, neden yurtdışı seçim çevresi kanunu çıkarmıyorsunuz sorusunu mutlaka sormalısınız” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin oylarının  nüfus ortalamasına göre Avrupa’da en düşük ülkenin Fransa olduğunun farkında olduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bizim buradaki oyumuz %6,  CHP’nin hakkettiği oy bu değil. Oyumuzun düşüklüğünün nedenleri, kabahati kimde? Kabahat sizde değil, kabahat bizde. Biz size geldik mi? Sizin sorunlarınız nedir dedik mi ? Sizinle konuştuk mu? Sizi dinledik mi ? Hayır Ankara’da oturduk, bize oy verin dedik. Ama şimdi öyle değil en az oy aldığımız yer olsa bile sizleri görmeye sizlerin sornlarınızı öğrenmeye ve sizleri dinlemeye geldik” dedi.

Türkiye’den Avrupa’ya göç eden gurbetçilerin ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin durumuna d adeğinen Kılıçdaroğlu, onların durumunu herkesten daha iyi sizlerin anlayabileceğini düşünüyorum diyen  Kılıçdaroğlu, “Onların dramını en iyi siz anlarsınız, ne acılar çektiğini en iyi siz anlarsınız. Bütün dünya ne zaman anladı’ Küçük bir çocuğun bedeni Akdeniz kıyılarına vurduğu zaman anladı. O bir fotoğraftı ama o fotoğraf dünyanın vicdanını kanattığını ve Avrupa toplumunun ancak durumun vahametini kavradığını ” söyledi.

Gurbette yaşayan Türklerin, Fransa’da, “belki de Avrupa’nın en özgür ülkesinde” yaşadıklarına belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’de aynı özgürlükte bir ortam maalesef yok dedi. Türkiye’de özgürlükten söz etmenin mümkün olmaktan çıktığını dile getiren Kılıçdaroğlu,” Türkiye’de bir gazeteci ölümüne dövüldü, saldırıya uğradı. Üstelik kendisi resmen koruma isterken hükümet tarafından koruma vermedi. Baskının hangi noktalara geldiğini düşünün.” Dedi. Salonu dolduran vatandaşlarımız çoğunluğunu görüyorum ki bayanlar oluşturuyor. 1 Kasım’da yapılacak olan seçim sandıklarının başına gidecek olan bayanlaar güveniyorum. Eşinizin kolundan tutup sandığa götürün, Onlar kahvede kağıt oynamaya gidecekler belki ama siz kolundna tutup götürürseniz oylarını kullanmış olacaklar. Bundan dolayı bayanlara güveniyorum bu seçimde “ dedi.

Suriyeli mülteci sorununun Avrupa ülkeleri tarafından uzun bir süre ihmal edildiğine değinen Kılıçdaroğlu, “2 milyon mülteci şimdi Avrupa kapılarına dayandı, ve Avrupa diyor, ne oluyor diye. İki buçuk, üç yıldır orada çatışma olurken, Suriye’de kan gövdeyi götürürken, hiç kimse görmedi. Ne zamanki mülteciler Avrupa kapılarına dayandılar, ‘çok ciddi bir sorun var’ dediler. Sorun artık Türkiye sorunu değil, sorun artık bir Avrupa sorunudur. Mültecileri yasaklayarak gönderebilir miyiz, önünü keserek, ‘sizi göndermeyeceğiz’ diyebilir miyiz’ Eğer bir aile, bir topluluk, bir kitle ölümü göze almışsa, hiç kimse onu durduramaz ve asla engelleyemez.” Diyen Kılıçdaroğlu, Suriyelilerin Arap ülkeleri yerine,  Demokratik Avrupa Ülkelerini tercih ediyorlar. Bizde demokrasiyi yaşatmak istiyorsak 1 Kasım’da sandığa gitmenin, oy vermenin bir zorunluluk olduğunu bilmemiz gerekir “ dedi.

Güneydoğu’daki terör sorununa da değinen Kemal Kılıçtaroğlu, bu 30 yıldır kanayan bir yara çözeceğiz deyip de çözülemeyen bir sorun.  ” Bu sorunu çözmeyenler kim biliyor musunuz’ Siyasetçiler. İşi askere havale ediyorlar, güvenlik güçlerine havale ediyorlar, bu sorunu çözün diye. Ortak aklı kullanacaksınız, insanlarımızın derdini dinleyeceksiniz. Gencecik fidanlarımız ölmeyecek, o çocukların tamamı bizim çocuklarımız. Bu sorunu biz çözeriz. CHP çözer, mevcut iktidara gittik çözüm formülünü ve hazırlanan çözümle ilgili rapor götürdük. İktidar bizim sizing aklınıza ihtiyacımız yok cevabı verdiklerini “ anlatan Kılıçtaroğlu. “Ne yaptınız da biz karşı olduk? Kanı durduracaksanız, zaten memnun oluruz. Sorunu çözecekseniz en başta ben gelip seni kutlayacağım. Kim kandan ve gözyaşından beslenmek ister” değerlendirmesinde bulundu. Konuşmasının sonunda kendisine verilen çicekleri salondaki dinleyicilere veren Kılıçtaroğlu, bunu saymayın tekrar sizlerle kuçaklaşmaya geleceğiz “dedi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.