OECD BÜYÜKELÇİSİ MİTHAT RENDE İÇİN BÜYÜKELÇİLİKTE VEDA RESEPSİYONU

5,293
25 Şubat 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin OECD nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Mithat Rende’nin emekliye ayrılması vesilesiyle Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil Büyükelçilik rezidansında Büyükelçi Rende’nin onuruna veda resepsiyonu düzenledi. Büyükelçi Akil ve eşinin ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona, Paris’te faaliyet gösteren çok sayıda Türk kurumlarında görev yapan diplomatlar ile eşleri ve yetkililer de katıldı.

Türkiye Büyükelçiliği binasında düzenlenen resepsiyona iştirak eden davetlilere, konuşma yapan Büyükelçi Akil, Paris’teki OECD daimi temsilciliği görevine başlamadan evvel çeşitli ülkelerde ve çeşitli diplomatik görevlerde bulunan Büyükelçi Rende’nin diğer görevlerinde olduğu gibi Paris’te Türkiye’nin OECD temsilcisi olarak bu görevini de çok başarılı bir şekilde yaptığını söyledi.

Büyükelçi Akil, Genelde büyükelçilikte toplandığımız zaman merkeze dönen arkadaşlarımıza veda yapıyoruz. Ben meslek hayatımda ilk defa bir meslektaşımın emekliye ayılışı vesilesiyle konuşma yapıyorum. Meslektaşım değil ayrıca özellikle çok yakın dostum ve arkadaşım. Çünkü bizim meslek hayatımız hep kesişti, hep birlikte çalıştık uzun seneler, şunu rahatlıkla söylüyebilirim kariyerimde birlikte en fazla çalıştığım ve birlikte çalışmaktan büyük keyf aldığım bir arkadaşım. Ne mutlu bize ki karıyerimizin son döneminde Paris’te birlikte geçirdik.

Ankara’da birlikte geçirdiğimiz yıllardan sonra zaten Dışişleri Bakanlığına Mithat beyle birlikte girdik bir iki yıl farkla da olsa, Hakketen bunu iltifat olsun diye söylemiyorum ama sevdiğim herkese diliyeceğim ölçüde başarılı bir kariyeri oldu. Çok taraflarda çalıştı. Yani Uluslararası kurumlarda çalıştı. Çok iyi bir müzakereci olarak bildiğimiz için, yokuşa süreceğimiz bir konu olduğunda Mithat’ı gönderelim müzakerelere derdik.
Mithat bey böylece 42 seneyi devirmiş olarak geride bıraktı. Nasıl bir etki yaptı ? onu bilemem ama 7 ,8 ay sonra nasıl bir etki yapacağını ben duruma geldiğimde enasıl etki yapacağını o zaman söylüyebilirim. Sadece profesyonel açıdan değil sosyal açıdan da hepinize özellikle genç diplomatlara örnek olacak bir kişiliktir. Başta eşim adına ve kendi adıma bugüne kadar ki birlikteliğimiz, dostluğumuz, arkadaşlığımız ve profesyonel desteğin için çok çok teşekkür ederim. İnşallah emekli olduktan sonra da Diplomasi akademisinde filan biraz daha arkadaşlara katkın olur. Evet bu sözlerle ben sana yeni emeklilik hayatında eşin ve çocuklarınla mutlu bir hayat diliyorum. Bizde emekli olanca İstanbul’da birlikte olacağız dedi.
Onuruna veda resepsiyonu düzenlenen Türkiye’nin OECD nezdindeki daimi timsilcisi Büyükelçi Mithat Rende, kısa ve duygusal bir konuşma yaptı :Başta Büyükelçi meslektaşım Akil’e ve eşi İnci hanım ve kızı Burçin’e mutluluklar diliyorum sağlık diliyorum. Bir an evvel tabii İstanbul’da bir araya gelmeyi ümit ediyoruz. Bu arada buradaki hepinize dostluğunuz arkadaşlığınız yakınlığınız için jestleriniz için bana ve eşim Sibel’e gösterdiğiniz ilgi ve alaka için hepinize içten teşekkürlerimi sunuyorum, sağlık diliyorum mutluluk diliyorum.Ülkemiz için de hayırlı günler diliyorum, huzur diliyorum barış diliyorum ülkeye iç huzur diliyorum inşaallah daha güzel bir döneme gireceğiz ve çocuklarımıza, torunlarımıza daha müreffeh daha uygar daha güzel bir ülke Türkiye bırakacağız çok teşekkür ederim .dedi.
Türkiye’nin UNESCO nezdindeki daimi temsilci BüyükelçiHüseyin Avni Botsalı, Büyükelçi Mithat Rende’nin veda resipsiyonunda yaptığı konuşmada “ Burada Türk Dışişlerinin iki tane destan ismiyle burada çurçur büyükelçi olarak sizlerin arasında görev yapmak imtiyazına kavuşmuştum. Göz açıp kapayana kadar iki yıl geçmiş. Mithat beyle Nato’da görev yaptığım zamanlardan bugüne uzanan aynı veya yakın koridorları paylaştık ama hiç bir zaman birlikte çalışmadğımız bir mesleki kariyer yaşadık.
Ama uzaktan hep birbirimizi takip ettik. Büyükelçi Hakkı abimiz, Hakkı ve Mithat özellikle enerji sektöründe bugün Türkiye’yi dünya haritasına oturtan iki kişidir. Enerji güvenliğinde yirmibirinci yüzyılda Türkiye’nin istikrarı hayat sigortası altında bu kişilerin imzaları mühürleri vardır. Emekleri geceleri gündüzleri ve onlara tahamül gösteren eşlerinin sabrı ve bunun için ben iyiki varsınız diyorum.
Emekli olduklarını görmüyeceksiniz çünkü muhtemelen emekli olduktan sonra daha aktif olacaklar hem sosyal hayatlarında hemde profesyonel hayatta çok muhtemelen de devletin bizlere sunmuş olduğu çok büyük sıfat ve ünvan ve statüden ayrı ama daha müreffeh geleceğe doğru yürüyeceksiniz ne güzel ne mutlu ki sağlıklısınız, sevgili Sibel Renda büyük acılarınıza ragmen bizi burda onurlandırdınız, Sevgili İnci Akil hanım sizi biz her zaman örnek alacağız görev dönemimizden sonrada, benim yaptığım bir veda konuşması değil. Ama Hakkı, bişeyler ima ediyorsa mutlaka söylediğinden fazlasını biliyordur.
Kahire4de sefirlik dönemini bitirmiş burada uzatmaları oynuyan birisi olarak devletin tabi ki kararlarına itaat etmeye hazırım. Hakkı beyin arzusu da o yöndeyse ! Sevgili Mithat güle güle git sevgiyle git arkanda çok güzel izler bırakıyorusun bütün arkadaşların demesem de burdaki OECD’ki bizlerle paylaştığın mesleki ilişkilerinden çok güzel sözler işittim onları burda söylemiyeceğim onları arkandan anlatacağız. Çok güzel bir isim ve iz bırakıyorsunuz. OECD’yi çok iyi bir duruma getirdiniz size teşekkür ederiz güle güle” Şeklinde konuştu.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 76 = 80