PARİS ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE TÜRKÜLERLE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

1,858
14 Mart 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris Alevi Kültür Merkezi (PAK MERKEZ)’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınları anma günü etkinliği düzenlendi. Kadınlar için hazırlanan bu mutlu günde kısa bir süre evvel kurulan alevi halk müziği korosu seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle etkinliğe katılanları coşturdu. Kültür Merkezi salonunu dolduran kadınlar ve eşleri bu anlamlı günde bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadılar. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınları anma günü etkinlğine, Alevi Kültür Merkezi’nin bulunduğu Bondy semtinin belediye başkanı Sylvine Thomassin ve yardımcısı katıldı.

Paris Alevi Kültür Merkezi başkanı Ali Ok, düzenlenen etkinlik çerçevesinde günün önemini ve niçin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlandığın açıklayan bir konuşma yaptı. Başkan Ok, her başarılı erkeğin arkasında mutlaka başarılı bir kadın olduğunu ifade ettiği konuşmasını noktalarken, etkinlik için salonu dolduran kadınları bu mutlu gününde yalnız bırakmayan Bondy belediye başkanı Sylvine Thomassin’a mikrafonu verdi.

Bondy Belediye Başkanı Sylvine Thomassin, yaptığı konuşmada, Türkiye’deki ve Fransa’daki Alevi toplumuyla ilgili çok güzel şeyler duyduğunu ve bu toplumu tanımaktan son derece memnunum dedi. Aydın bir kişilik olarak tanımlanan Aleviler, entellektüel, bilime ve laikliğe inanan eğitimli kişiler olduğunu her vesileyle öğrenmiş ve bizzat sizleri tanıyarak öğrenmiş bulunuyorum. Türkiye’de olduğu gibi Fransa’da da yaşadığınız ülkeye sadık ve vefakarsınız bizler bunu çok iyi biliyoruz “ dedi.

Günün önemine binaen konuşmaların yapılmasının ardından, kısa bir süre evvel kurulan, çoğunluğu kadınlardan oluşan müzik korosu sahne aldı. Parsel Parsel Eylemişler dünyayı, bir dikili taştan başka nem kaldı, atlı türküyle başlayan koro sırasıyla, Kurban Olam Dillerine, Sanki benim mor sümbüllü bağım var, Madem ki ben bir insanım,  insan hakta hak insanda ne ararsan var insanda, adlı türküleri okuyan koro sahneden güllerle uğurlandı. Etkinlik diğer sanatçıların çalıp söyledikleri türkülerle akşamın geç saatlerine kadar devam etti.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

15 + = 24