PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU 1 KASIM SEÇİMLERİ HAZIR

2,989
7 Ekim 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’de 1 Kasım 2015 seçimleri için geri sayım başladı. Genel Seçim’de tüm Türkiye ev Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları sandık başına gidecek. Yurtdışında oy kullanılacak ülkelerden birisi de Fransa’da yaşayan vatandaşlarımız. Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu 7 Haziran 2015 Genel seçimlerde olduğu gibi bugünden itibaren tüm hazırlıkları tamamladı. 8 Ekim 2015 Cuma günü saat 10:00 da oy kullanma işlemi başlayacak. Yurtdışında Oy kullanma tarihinin son günü olan 25 Ekim 2015 tarihine kadar, hergün saat 10: 00 -19:00’ kadar vatandaşlar Konsolosluklarda oyunu kullanabilecekler.

Fransa’nın başkenti Paris’teki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nda oy kullanacak olan vatandaşlarımız için Başkonsolos İhsan-Emre Kadıoğlu şu bilgileri verdi.“vatandaşlarımız için Seçim alanine hazırladık. Vatandaşlarımızı 8 Ekim’den itibaren seçimlerde oy vermek üzere Başkonsolosluğumuza bekliyoruz. Bilinen üzere geçen Mayıs’ayında da bir seçim yapmıştık. O seçimde de çok başarılı ve bizim açımızdan örnek olduğunu teşkil ettiğini düşündüğümüz bir süreçte geçti. Burada çok dostane bir ortam içerisinde, hem vatandaşlarımıza hem siyasi parti temsilcilerimizle hemde sandık kurulu çalışanları görevlileriyle beraber çok güzel bir ortam içerisinde 24 günlük bir seçim süreci yaşamıştık.

Şimdi bu sefer 8 Ekim 25 Ekim arasında seçimleri tekrardan Başkonsolosluğumuzun arka tarafında kurulan özel seçim çadırı alanında yeniden gerçekleştireceğiz. Şu anda YSK (Yüksek Seçim Kurulu) nın bize verdiği son rakamlara göre 126 bine yakın Başkonsolosluğumuza kayıtlı seçmenimiz var. Fransa genelinde ise toplam seçmen sayısı 315 bin, geçen Mayıs ayında yapılan seçimlerde katılım oranı yaklaşık % 40 civarında olmuştu. Biizm açımızdan Gümrüklerdeki oylarla beraber baktığımız zaman % 48 veya % 49 diyebileceğimiz civarda bir sayıya ulaşılmıştır oy veren vatandaşımız anlamında. Bu seçimlerde bizim beklentimiz vatandaşlarımızın ilgi ve alakasının daha da yükseleceği yönünde. Özellikle Mayıs ayındaki tecrübeden hareketle o dönemde çeşitli nedenlerle oy veremeyen insanlarımız da eminiz ki bu sefer Başkonsolosluğumuza gelerek oylarını kullanacaklar.

Bu seçimdeki hazırlıkların, geçen seçimdekinden çok fazla bir farkı yok. Esasen %99 anlamında aynı sistematikle seçimlerde oy kullanma sistemini oluşturduk. Ufak detaylardan vatandaşlarımızdan siyasi partilerden hemde sandık kurulu görevlilerinden çalışanlarından gelen talepler çerçevesinde ufak detaylarda bazı iyileştirmeler yapmaya çalıştık. Onlardan bir tanesi oy kullanılan kabin sistemi, vatandaşlarımızın mahremiyeti daha iyi sağlayan bir ortam içinde oy kullanmalarını teminen oy kabinlerini ayrıca bir kabin içerisine koyuyoruz kırmızı perdelerle kapatılacak şekilde.

Bizim vatandaşlarımızdan çok kısa ricalarımız var. Özellikle dikkat etmelerini beklediğimiz hususlar var. Bunlara ben kısaca değinmek istiyorum. Bunlardan birincisi mutlaka ve mutlaka www.ysk.gov.tr sitesinden tüm vatandaşlarımızın Yurtdışı seçmen kütüğünden kayıtlarını kontrol etmeleri gerekiyor. Ordaki kayıtlarda Paris Başkonsolosluğu’na kayıtlı değilseniz maalesef Başkonsolosluğumuzda oy kullanamazsınız. Yurtiçinde veya başka bir yerde kayıtlıysanız kayıtlı bulunduğunuz yerde oy kullanmanız gerekiyor. Bunun dışında kayıtlı olmayan vatandaşlarımız geçen sefer bize çok geldiler burda oy kullanmak için ama maalesef onların oy kullanma imkanları olmamıştır. Bu sefer de oy kullanma imkanı bulamayıcaklar. Herkesten www.ysk.gov.tr den kayıtlarını control etmelerini istiyoruz.

Oy kullanacak vatandaşlarımız buraya gelirken mutlaka nüfus cüzdanını veya pasaportunu yanına almayı unutmasınlar. Nüfus cüzdanı ve pasaport haricindeki kimlikler, Fransız makamlarınca verilen kimlik ve oturma kartları oy kullanma işlemleri için kabul edilmemektedir. Vatandaşların buraya geldikleri zaman sandık kurulu görevlileri vatandaşlarımızdan ya nüfus cüzdanlarını ya d apasaportlarını göstermelerini isteyecekler. Bu şekilde bir sistematik üzerinden çalışmak mecburiyeti YSK tarafından zaten kurallarla belirlenmiştir. Vatandaşlarımızın oylarını en rahat bir şekilde kullanmalarını istiyoruz. Başkonsolosluğumuza hafta içi günlerinde gelmenin avantajını kunın. Hafta içi günlerde saat 13:00’e kadar Başkonsolosluğumuza geldiğiniz takdirde, hem oyunuzu rahatlıkla kullanabilir, hem de konsolosluk işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Hafta sonu günlerde yaşanan yoğun kalabalıklar nedeniyle mağduriyet yaşamazsınız.

Hafta içi çalışan vatandaşlarımız için, Oy vermeye haftasonu günlerde gelecekseniz öğleden sonra saatlerini tercih edilmesini istiyoruz. Oy verme işlemleri her gün saat 10:00’da başlamakta ve saat 19:00’a kadar devam etmektedir. Hafta sonu günlerde özellikle ilk saatlerde oluşan yoğunluklar saat 14:00’ten itibaren sona ermektedir. Saat 14:00-19:00 arasında Başkonsolosluğumuza geldiğiniz takdirde oyunuzu kısa sürede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir başka hısus ise, Başkonsolosluğumuza gelmek için toplu taşıma araçlarını kullanın. Başkonsolosluğumuzun bulunduğu “Rue de Sevres” sokağında park imkanları son derece kısıtlıdır. Park yeri bulma sıkıntısı yaşamamak ve park cezaları ile karşılaşmamak için toplu taşıma araçlarını tercih ediniz. Metro imkanı olduğu unutulmasın, ayrıca bazı dernekler üyeleri için otobüs kaldıracaklarını biliyoruz.

Oykullanmaya gelecek vatandaşlarımız güvenliği açısındna her türlü tedbir alınmıştır. Bildiğiniz gibi esasen Konsolsoluğun dışarısının güvenliği Fransız makamlarına ait onlar gereken önlemleri alıyorlar. Konsolosluğun içerisiyle ilgili olarak da biz kendi üstümüze düşen tedbirleri alıyoruz. Oy vermeye gelenleri kontrol için özel bir güvenlik şirketi üst araması yaparak vatandaşları oy kullanma alanına Kabul ediyor. Oy kullanma alanınd agerektiği zaman özel güvenlik görev alabilecek. Bizde vatandaşlarımızın ve siyasi parti temsilcilerimizin çalışanlarıyla işbirliği halinde bu seçimlerde de her hangi bir güvenlik sıkıntısı yaşamadan seçimleri tamamlıyacağımız düşünüyürz “dedi

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 49 = 54