PARİS BAŞKONSOLUSLUĞU’NDA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

1,901
1 Aralık 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

T.C. Paris Başkonsolosluğu’nda 24 Kasım Öğretmenleri Günü Konsolosluk toplantı salonunda verilen bir resepsiyon ile kutlandı. Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu tarafından resepsiyon öncesi yapılan konuşmada, yurtdışında özveriyle çalışan öğretmenlerimizin öğretmenler günü, kendisi ve eşininde öğretmen çocuğu olduğunu “ifade eden Kadıoğlu, Çocuklarımıızn anadillerini tüm zenginliğiyle öğrenmeleri açısından okullarda verilmekte olan Türkçe derslerinin önemini anlattı.

Başkonsolos Emre Kadıoğlu, Velilerin, çocuklarını Türkçe derslerine göndermeleri için teşvik edilmelerinde öğretmenlere önemli görev düştüğü belirtilmiştir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin anadilimizi en iyi şekilde öğrenmelerinin, hem milli kimliğimizin korunması açısından önem taşıdığı, hem de gençlerimizin ileride iş bulmaları konusunda çeşitli fırsatlar sunabileceği, bu hususların ailelere iyi anlatılmasında öğretmenlerimizin değerli katkılarının beklendiği ifade eden Başkonsolos, Öğretmenlerin görev bölgelerindeki Türk Sivil Toplum örgütü temsilcileriyle irtibatlı olmalarının hem kendileri için hem d eülkemiz için faydalı olacağını “belirtti.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimlerinde özveriyle görev yapan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten dileklerimizle bir kez daha kutluyoruz. Biliyorum, bugün siz öğretmenlerimizin mutlu günü, Bu mutlu gününüzde sorunlarımızı dile getirmek yerine bu güzel günü neşeyle kutlamak isteriz. Ama, sizlerin sorunlarınıza değinmeden geçmek de istemiyoruz. Yıllardır Paris ve bölgesi Eğitim Müşaviri bir türlü atanamadı. Eğitim Müşaviri görevini vekaleten burdaki Konsolos arkadaşımız yapıyor ” dedi.

Bu bağlamda söz alan Konsolos Müslüm Aygün, Konsolosluk işlerinin yanı sıra Eğitim Müşavirliği görevini de vekaleten yürtttüğünü ifade ettiği konuşmasında, aramıza bu ders yılınd ayeni katılan öğretmen arkadaşlarımız var, çoğu kez söylediğimiz gibi, siz değerli öğretmenlerimiz, görev yaptıkları bölgelerde, ülkemizi temsil ettiklerini unutmamalılar, gerektiğinde Kültür Ateşesi veya Ticaret ateşesi gibi ülkemizin menfaatları doğrultusunda, bu aynı zamanda ülkemiz için olduğu kadar burda yaşayan vatandaşlarımız için sizlerin yapacağı bu çalışmaların geçerli olacağını “söyledi.

Öte yandan, Öğretmenler günü kutlamasına davetli olarak katılan Türkiye’nin UNESCO nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı’nın eşi Sefire İnci Botsallı, Öğretmenleri günü dolaysıyla kendisinin de öğretmen olduğu için bu kutsal görevi çok iyi bildiğini ve tanııdğını ifade eden kısa bir konuşma yaptı. Yurtdışındaki türk çocuklarının eğitimi konusunda kendi çocuklarından dolayı yaşadığı önemini vurguladı. Diğer taraftan Öğretmenler günü kutlamasını eğitim ordusu neferlerini yalnız bırakmayan kişi ise Paris Türk Kültür ataşesi Serra Aytunç oldu, Serra hanım,Öğretmenlerin Türk çocuklarına Türk Kültürünü tanıtmaları konusunda gerekli kitap ve malzemeyi karşılayacağını vaad etti.

Kutlamalar çercevesinde, Öğretmenler için bir derneğin folklor grubu öğrencileri yöresel oyunlar oynayıp folklor gösterisi yaptılar. Kutlamalar cercevesinde Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu’nun eşi Deniz Kadıoğlu tarafından özel hazırlatılan yiyecek ve içecekler kutlamaya katılan öğretmenlere ikram edildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

19 + = 21