PARİS BÜYÜKELÇİSİ AKİL: JET SOSYETE İÇİN NEVRUZ YEMEĞİ VERDİ

2,601
7 Mart 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği rezidansında Nevruz kutlamaları çerçevesinde merkezi Amerika’da bulunan Nevruz Komisyonu’nun işbirliğiyle “Nevruz Gala yemeği” düzenlendi.Büyükelçi Hakkı Akil ve eşi sefire İnci Akil tarafından, Lady Hamayoun Renwick ve Xavier Guerrand-Hermès’in de ev sahipliğini yaptığı davette Paris Büyükelçiliği konutu ikinci kez Nevruz Komitesi’ne ve konuklarına ev sahipliği yaptı.

Nevruz gala yemeğine Davet edilenler arasında Devrik İran Şahı Pehlevi’nin eşi Farah Diba Pehlevi, Lady Hamayoun Renwick ve Xavier Guerrand-Hermès, Pacha Tours seyehat acentası sahibi iş adamı Mümtaz Teker ve eşi, Fransız Darty mağazalarının Türkiye temsilcisi Nedim Esgin, Çalık Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Azerbaycan’ın Paris Büyükelçisi Elçin Amirbeyov ve eşi, İranlı konukların yanı sıra Fransa, İngiltere, Amerika’da cemiyet hayatının tanınmış davetlileri katıldı.

Gece iki keman sanatçısının seslendirdiği klasik müzik eşliğinde verilen resepsiyon ile başladı. Büyükelçi, komisyon başkanı ve yönetimde bulunanların Nevruz’un önemini anlatan konuşmalar yapıldı. Gece davetlilere verilen yemek ile son buldu. Büyükelçi Hakkı Akil Nevruzun uluslararası alanda tanıtıldığı gece ile ilgili Fransa’dan,Paris’ten konuklarının yanı sıra İngiltere, Amerika’dan da konukları bulunduğunu söyledi.

“Nevruz kutlama etğinliği gala yemeği etkinliğini daha evvel de ev sahipliği yaptık. Asırlardır süre gelen ve Kültürümüzün önemli bir parçası olan nevruzun uluslararası alanda da tanınmasının önemli ve Nevruz demek baharın gelişi, yeni yılın başlangıcı, barış, kardeşlik, dostluk demek. Binlerce yıla dayanan kültürümüzün uluslararası alanda tanınmasına katkısı olacağını düşünüyorum ve bu çerçevede bu etkinliği düzenledim.” dedi. Akil ayrıca, Nevruz’un Türkiye için önemli olduğu kadar İran için de önemli bir bayram olduğunu vurguladı ve İranlı konukları olduğunu “söyledi

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

5 + 3 =