PARİS-GOUSSAİNVİLLE‘DE ÇOCUKLARLA BAHAR ŞENLİĞİ ETKİNLİĞİ

1,687
23 Mayıs 2016 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Paris’in banliyölerinden Goussanville’de Türk Dernekleri’nin girişimiyle, Paris Başkonsolosluğu ve Eğitim Müşavirliği’nin desteğiyle, Paris ve civarında görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretmenleri’nin sonsuz katkılırıyla ortaklaşa düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Goussainville Türk Kültür ve Spor Derneği’nin düzenlediği “Goussainville Çocuklarla Bahar Şenliği etkinliğinde coşkuyla kutlandı.
Bu sene ikincisi yapılan Çocuklarla Bahar Şenliği Etkinliği 2. Gün sürdü. Şenliğin ilk günü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarıyla birlikte Goussainville’in Merkez Meydanından etkinliklerin yapıldığı Stade Delaune alanına kadar Bayrak yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe Goussainville Belediye başkanı Alain Louis, Türk Sivil toplum Örgütü başkan ve yöneticileri ile Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretmenleri çevrede yaşayan 300. Kişiye yakın Türk vatandaşları ellerinde Türk ve Fransa Bayraklarıyla yürüdüler.
Kalabalık bir davetli ve izleyici grubunun katıldığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama töreni Türk ve Fransız Milli Marşlarının söylenilmesiyle başladı. Etkinliğin organizasyonunda yer alan Goussainville Okul Aile Birliği Başkanı Berati Doruk, kısa bir konuşma yaptı ve davetlilere hoşgeldiniz “dedi. Aynı şekilde organizasyonda yer alan ve Goussainville Çocuklarla Bahar Şenliği Etkinliğini geçen yıl başlatan Goussainville Türk Kültür ve Spor Derneği Başkanı Mustafa Çelebi, etkinlik ve organizasyonla ilgili bilgi verdikten sonra Paris Büyükelçiliği’nde Eğitim Muşaviri Ziya Yediyıldız’ı konuşma yapması üzere kürsüye davet etti.
Paris Büyükelçiliği’nde Eğitim Muşaviri Ziya Yediyıldız, Günün önemini ifade eden konuşmasında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları’nın birlik ve beraberlik içerisinde yapılması düşüncesiyle gecikmeli olarak yapılabildiğini “belirtti. Goussainville Belediye başkanı Alain Louis, düzenlenen etkinlik ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen bayrak yürüyüşü için, Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğüm Goussainville kenti için, bu yapılanlar çok güzel ve büyük Kültürel bir zenginlik olduğunu “söyledi.
Bu yıl Paris ve civarındaki okulların katılımıyla düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları’na Paris Büyükelçiliği’nde Eğitim Muşavirliği’yle birlikte destek veren Paris Başkonsolosluğu, gelecek yıllarda birlik ve barebirlik içinde daha geniş kapsamlı kutlamalar yapılmanın ilk adımının atıldığını belirten Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu, Etkinliğe ev sahipliği yapan ve kutlamalarda hazır bulunan Goussainville Belediye Başkanı ve Vali yardımcısına Türk toplumu adına teşekkür etti.
Konuşmaların son bulması üzerine, Öğretmenlerin hazırladığı, çocuklar Türkiye’nin çeşitli yörelerinden folklor gösterileri oynadılar, şiirler okudular, çocuklardan oluşan mehter takımı gösterileri sahnelendi. Her yıl olduğu gibi bu yılda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının özel misafirleri vardı. Bunlar, Türkiye’den gelen Lösemili çocuklardı, Çocuklar, davetlilere ve kendilerinin Paris’e gelmelerine katkısı olanlara teşekkür konuşması yaptılar. Baher Şenliği’nin eğlence kısmına geçildi ve Türkiye’den gelen sanatçı Aydın Beyoğlu, kendi çalıp söylediği türkülerle davetlileri coşturdu. Etkinliğin ikinci günü hava yağmurlu olmasına rağmen etkinliğe rağbet çoktu. İkinci gün yine Türkiye’den gelen Samsunlu sanatçı Hüseyin Şimşek sazıyla sözüyle çok güzel bir konser verdi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 17 = 22