PARİS KELDANİ CAMİASI’NIN MUTLU GÜNÜ: NARSAY SOLEİL PAPAZ ÜNVANI ALDI

3,207
8 Temmuz 2015 tarihinde Tansu Sarıtaylı tarafından eklendi

Narsay Soleil, Fransa’nın başkenti Paris’in Başkent Paris’in Sarcelles semtindeki Keldani Kilisesi Saint Thomas Apotre’da Dünyadaki tüm Keldanilerin patriği Mar Louis Raphael 1. Sako tarafından papaz olarak takdis edildi.  Paris ve çevresinde yaşayan Keldani camiasının yoğun ilgi gösterdiği  takdis törenine 2500 aşkın davetli katıldı. Kilise içerisinde yeterli yer olmadığı için çoğunluk Kilise bahçesine kurulan dev televizyok ekranında izliyerek takip etti Narsay Soleil’in takdis törenini.

Türkiye’den 25 yıl evvel Fransa’ya gelen Keldani Camiası çoğunluk olarak yaşadıkları Paris’in Sarcelles banliyösü’nde  mevcut bir kiliseleri bulunuyor. Aynı semte yakın olarak  Villiers-le-Bel Banliyösü’nde iki yıl evvel yeni bir Kilise’nin temelini atan Keldani camiası’nın hala hazırda  3 Papaz’ı bulunuyor. Sabri Anar, Michael Dumand ve Aziz Yalap. Bunlara Narsay Soleil’in takdis edilerek katılmasıyla Papaz sayısı 4 yükseldi.  Irak’tan özel olarak gelen Dünyadaki tüm Keldanilerin patriği Mar Louis Raphael 1. Sako’nun yanı sıra, Belçika’dan gelen din adamları ile Paris ve çevresindeki Kiliseler’de görevli Hıristıyan aleminin diğer Milletlerinin din adamları da katıldı.

Keldani inanç ve geleneklerine göre, Kilise’de düzenlenen takdis töreni bitiminde, törene katılan davetlilere yemek veriliyor.  Sarcelles Keldani Kilisesi Saint Thomas yönetimi tarafından organize edilen kutlama tören yemeği aynı semtin en büyük ve prestijli düğün salonu Espace Venise’de gerçekleşti.  Kilise’deki törene katılanların birlikte akşam yemeği yemelerinin ardından  günün önemine vurgu yapılan konuşmalar yapıldı ve daha sonra  Keldani geleneklerine göre oyunlar oynandı halay çekildi.  Tanrı’ya hizmet için  yeni papaz ünvanını alan Narsay Soleil, törene katılanlar tarafından tebrik edildi.

Kategori

Yorumunuzu Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

+ 85 = 92